Z okazji 26. rocznicy wyniesienia na orbitę Teleskopu Kosmicznego Hubble'a naukowcy opublikowali przepiękne zdjęcie Mgławicy Bańka.

Mgławica Bańka, znana też pod nazwą NGC 7635 leży 8 tys. lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Kasjopei. Obiekt zauważył po raz pierwszy William Herschel. Miało to miejsce w 1787 r. Teleskop Kosmiczny Hubble'a sfotografował go nie po raz pierwszy. Nigdy wcześniej nie udało się uchwycić Bańki w tak spektakularnym ujęciu. Udało się to dzięki złożeniu czterech fotografii wykonanych przez instrument Wide Field Camera 3 (WFC3). Ta mozaika pozwoliła zobaczyć obiekt w całej okazałości - czytamy na stronie Teleskopu Hubble'a. Chmura pyłu i gazu, która uformowała mgławicę, jest 45 razy większa niż Słońce.

Tym samym naukowcy upamiętnili 26. rocznicę wyniesienia teleskopu na orbitę. Dokonał tego prom kosmiczny Discovery podczas misji STS-31. Miało to miejsce 24 kwietnia 1990 r.

NASA, ESA, Hubble Heritage Team/x-news

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!