(© Ewa Krzysiak)

Po licznych protestach, w związku z kontrowersyjną reklamą siłowni w Dubaju i relacją "Het Laatste Nieuws", która informując o tym fakcie nazwała obóz w Auschwitz - "polskim nazistowskim obozem pracy", ukazało się sprostowanie.

W reklamie siłowni w Dubaju zachęcającej do zrzucenia kalorii wykorzystano zdjęcie obozu w Auschwitz Birkenau. Jak by tego było mało, prasa belgijska, opisując tę sprawę, użyła określenia "polski nazistowski obóz pracy".

Przeczytaj Spalaj kalorie w Auschwitz

Zarówno reklama jak i nazewnictwo użyte przez gazetę wywołało wielkie poruszenie i oburzenie w Polsce i poza jej granicami - przypomina
RMF24.pl. Protestowały środowiska żydowskie i Polacy (w tym Polonia z Belgii). Zareagowało również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ambasador RP wystosował do właściciela siłowni list wyrażający oburzenie treścią reklamy i domagał się przeprosin. Natomiast od "Het Laatste Nieuws" domagał się sprostowania argumentując, że takie sformułowania to zakłamywanie historii.

Właściciel firmy Phil Parkinson przeprosił za to zdarzenie i zapewnił, że grafik komputerowy, będący autorem reklamy, stracił pracę. Obiecał również ofiarować datek na rzecz Holocaust Memorial Fund, mający być zadośćuczynieniem za wyrządzoną krzywdę moralną.I choć już w ten sposób nie zachęcają klientów do odwiedzenia siłowni, to firma odniosła korzyśći: "Mamy pięć razy więcej zapytań od klientów niż do tej pory. Doszło do sytuacji, w której jestem wściekły, że nie możemy sprostać popytowi " – chwalił się mediom Phil Parkinson, właściciel Circuit Factory.

W dzisiejszym wydaniu "Het Laatste Nieuws" (niewielkim drukiem i na jednej z ostatnich stron) ukazało się krótkie wyjaśnienie redakcji. Przyznaje ona, że "to sformułowanie zostało wybrane niewłaściwie. Chcieliśmy napisać, że Auschwitz jest w Polsce, ale absolutnie nie chcieliśmy stworzyć wrażenia, że polskie społeczeństwo w jakikolwiek sposób jest odpowiedzialne za to, co działo się w tym obozie koncentracyjnym podczas drugiej wojny światowej. Polska była okupowana, a horror w Auschwitz był zorganizowany przez nazistowskie Niemcy. Redakcja chciałaby przeprosić wszystkich, którzy poczuli się dotknięci z powodu naszego sformułowania".

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!