Najpopularniejszy skład Przewozów Regionalnych na stacji Gdańsk Główny Najpopularniejszy skład Przewozów Regionalnych na stacji Gdańsk Główny

Najpopularniejszy skład Przewozów Regionalnych na stacji Gdańsk Główny (© Krzysztof Kalkowski)

Związki zawodowe osiągnęły kompromis z władzami Przewozów Regionalnych w sprawie podwyżek. W ten sposób o rok odsunęła się groźba kolejnego strajku kolejarzy największego przewoźnika pasażerskiego.

Wypracowany przez obie strony kompromis zakłada, że podwyżka w wysokości 280 złotych zostanie podzielona na trzy raty. Od tego miesiąca pensje w Przewozach Regionalnych wzrosną średnio o 120 zł, co pociągnie za sobą także zwiększenie wysokości składników pochodnych uposażenia, a więc wyniesie średnio 222 zł.

Drugi etap podnoszenia kolejowych płac rozpocznie się 1 lipca 2012 roku. Wtedy średnie wynagrodzenie ma wzrosnąć o kolejne 130 zł. Kompromis zakłada również możliwość kolejnego etapu podwyżki w pierwszym kwartale 2013 roku, jednak dopiero po ocenie sytuacji finansowej spółki. Zarząd zgodził się także na wstrzymanie wypowiedzeń w śląskim oddziale oraz nie będzie spółkom regionalnym oferował w dzierżawę taboru.

- Przyjęte wspólnie rozwiązanie uwzględnia sytuację finansową spółki i jest korzystne dla naszych pracowników - mówi Małgorzata Kuczewska-Łaska, prezes Przewozów Regionalnych.

Osiągnięty kompromis o rok oddalił widmo kolejnego strajku kolejarzy. - Jeżeli 1 lipca 2012 roku spółka Przewozy Regionalne nie wykona planowanej podwyżki, musielibyśmy powrócić do negocjacji - mówiła dziś na konferencji prasowej prezes PR. Czy kolejne zaplanowane podwyżki zostaną wypłacone? To wszystko zależy od kondycji finansowej spółki, która już teraz ma poważne problemy i zaległości z płatnościami m.in. za dostęp do infrastruktury. - Bardzo ważną sprawą przy wdrażaniu dalszych podwyżek jest porozumienie z PKP PLK w związku ze spłatą zadłużenia - tłumaczy Małgorzata Kuczewska-Łaska.

Firma wciąż liczy, ile straciła na strajku swoich pracowników z 17 sierpnia. Wstępna kwota to 4,5 mln zł. Przewozy Regionalne to największy kolejowy przewoźnik pasażerski w Polsce. Codziennie z usług tej spółki korzysta średnio ok. 300 tys. pasażerów.

Źródło: Rynek Kolejowy

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!