Raz do roku, w czerwcu, Poznań staje się miastem portowym, a do nabrzeży Centrum Kultury ZAMEK przybywają załogi złożone z artystów grających world music. W tym roku festiwal Ethno Port potrwa od 17 do 19 czerwca.

Według najbardziej ogólnej definicji jest to gatunek obejmujący niezwykle zróżnicowany wachlarz muzycznych stylów wykorzystujących etniczne komponenty. Określenie budzi wątpliwości
i grozi popełnieniem błędów wynikających z egzotyzowania i europocentryzmu, których staramy się uniknąć, prezentując muzykę zapraszanych wykonawców w jej pełnym kontekście kulturowym, z jednakowym szacunkiem podchodząc do europejskiej, jak i pochodzącej z najbardziej egzotycznych rejonów świata, tradycji.

Jak zwykle podczas Ethno Portu przyjrzymy się dwóm powiązanym ze sobą procesom obecnym w dzisiejszym świecie: potencjałowi globalnej wymiany i potrzebie poszukiwania tożsamości. Ich przejawy odnajdujemy w odmiennym sposobie podejścia do tradycji muzycznej. Mając dostęp do nieograniczonego strumienia inspiracji, niektórzy współcześni artyści mieszają odległe od siebie gatunki i style. Takie poruszanie się na styku kultur przynosi czasem efekty fascynujące. Wielość inspiracji bywa jednak również źródłem niepewności i zagubienia. Pomoc przynosi wówczas identyfikacja z konkretną, dogłębnie poznaną i pieczołowicie odtwarzaną tradycją, zapewniającą doświadczenie przynależności do wspólnoty.

Na trzech festiwalowych scenach zaprezentujemy artystów z odmiennych obszarów Afryki, z Azji oraz kilku krajów europejskich. Wśród tych ostatnich znajdzie się też reprezentacja polskiej muzyki etnicznej. Układanie programu to dla organizatorów zadanie przynoszące najwięcej radości, choć w przypadku Ethno Portu także źródło wielu rozterek wynikających z bogactwa sceny world music. Niewątpliwie jesteśmy jednak przede wszystkim szczęściarzami mogącymi czerpać z nieograniczonej palety muzycznych tradycji. Sięgając do nich w naturalny sposób stajemy w gronie obrońców wartości międzykulturowej wymiany muzyki i idei.

Program

17.06:

VARDAN HOVANISSIAN & EMRE GÜLTEKIN „ADANA” (Armenia/Turcja/Belgia) – g. 18 Sala Wielka
GRAMY! Podhalańscy muzycy tradycyjnie i folkowo (Polska) – g. 20 Scena na Trawie
KAROLINA CICHA & SHAFQAT ALI KHAN (Polska/Pakistan) – g. 22 Dziedziniec Zamkowy
DOM TAŃCA PRZEDSTAWIA: DŻEZBANDYTA (Polska) – g. 24 Dziedziniec Zamkowy

18.06.:

RAPHAEL ROGIŃSKI & GENOWEFA LENARCIK „ŻYWIZNA” (Polska) – g. 16 Sala Wielka
BANDA NELLA NEBBIA (Polska) – g. 17 Sala Wielka
LO CÒR DE LA PLANA (Francja) – g. 18.30 Dziedziniec Zamkowy
RABASA (Holandia / Wyspy Zielonego Przylądka) – g. 20 Scena na Trawie
DEBASHISH BHATTACHARYA (Indie) – g. 22 Dziedziniec Zamkowy
IONICĂ MINUNE BAND & ALEX SIMU (Rumunia) – g. 24 Sala Wielka

19.06:

TAREK ABDALLAH & ADEL SHAMS EL-DIN „WASLA”(Egipt) – g. 16 Dziedziniec Zamkowy
MOH! KOUYATÉ (Gwinea) – g. 18 Scena na Trawie
KALÀSCIMA (Włochy) – g. 20 Sala Wielka
CHICUELO (Hiszpania) – g. 22 Dziedziniec Zamkowy

CENY BILETÓW I KARNETÓW:

karnet trzydniowy – 120 zł (z koncertem otwarcia) oraz 100 zł (bez koncertu otwarcia)
bilet dzienny – 75 zł (sobota) oraz 65 zł (niedziela)
bilety na pojedyncze koncerty – 40 zł (koncert otwarcia), 30 zł (pozostałe koncerty w Sali Wielkiej i na Dziedzińcu Zamkowym) oraz 1 zł (koncerty plenerowe - Scena na Trawie)
dzieci do 10 roku życia – na koncerty wstęp wolny pod opieką dorosłej osoby posiadającej karnet lub bilet na dany koncert

(materiał prasowy)

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!