Nie udało się w ubiegłym roku. A w tym roku nawet wulkan nie jest wystarczającą przeszkodą. Co za szczęście! W końcu przybywa.

Szkoda że na tak krótko. Ma być w Polsce tylko dwa dni. Tyle oczekiwań, a on wpada jak po ogień? Tyle spraw.

Wizy
Kiedy w końcu wprowadzimy je dla obywateli USA? Czy Obama dowiedział się o dacie ich wprowadzenia i przybywa by odwlec ten termin?

Offset
Polska znalazła podstawy prawne by cofnąć umowę offsetowa związaną z zakupem samolotów F16. Rozpoczęła negocjacje z Saab’em, który zainteresowany sprzedażą na nasz rynek własnych samolotów zobowiązuje się wspólnie z Leszkiem Millerem i SLD do działań procesowych w związku z niedotrzymaniem umowy przez rząd USA i firmę Lockheed. (dotychczasowe największe osiągnięcia offsetu to naprawa zakupionych F16, przestały być wystarczające dla społeczeństwa).

Więzienia CIA
W związku z postępowaniem KE oraz zebranymi dotychczas dowodami w sprawie wiezienia na terenie Polski przez agentów CIA bojowników o niepodległość Afganistanu, prezydenci: Aleksander Kwaśniewski i nieżyjący Lech Kaczyński oraz premierzy: Leszek Miller, Jarosław Kaczyński i Donald Tusk mają zamiar podpisać antydatowaną umowę o podarowaniu bazy wojskowej w Starych Kiejkiutach oraz lotniska w Szymanach rządowi USA oraz nadaniu jej statusu eksterytorialności. Sprawa nad wyraz szybko zjednoczyła główne siły polityczne Polski. To ogromna zasługa Baracka Obamy.

Odbudowa Iraku
Ma zostać przedstawiony pakiet działań skierowanych dla Polski oraz jej firm w związku z koniecznością odbudowy zniszczonych dróg i fabryk, tych które zostały zbudowane w ramach porozumień PRL z władzami Iraku.

Rakiety Patriot
Rząd Donalda Tuska w oparciu o słuszne anty PiS-owskie działania zadecydował o zmianie zasad umieszczenia rakiet systemu obrony USA na terytorium Polski. Teraz Polska anuluje dotychczasowe ustalenie oraz oczekuję na odpłatność za pobyt sprzętu i obsługi rakiet w Polsce przez armię amerykańską oraz objęcie ich załóg pełną polską jurysdykcją (w przeciwieństwie do poprzednich ustaleń, które obciążały kosztami Polskę oraz gwarantowały dla USA dodatkowe zyski).

Opłaty za gaz łupkowy
Polska ma zamiar zmienić system opłat za licencje na poszukiwanie i wydobycie gazu oraz za jego sprzedaż. System norweski jaki ma zostać przyjęty będzie gwarantował własność surowca narodowi Polski a dochody będą własnością Państwa niepodlegającą prywatyzacji pod jakąkolwiek postacią czy firmą, bez względu na kraj pochodzenia (USA).

Czy uda się omówić wszystkie te sprawy i zdążyć złożyć wiązankę na Wawelu?
Prawdopodobnie znowu się nie uda, gdyż zorganizowano w Polsce „meeting” dla przywódców kilkunastu państw drugiej części Europy.
Ile kosztuje przyjaźń Wielkiego Brata? Czy dowiemy się tego po wyjeździe Prezydenta?

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!