PŚ. "Schlieri" królem Wielkiej Krokwi. Czterech Polaków w finale!

Gregor Schlierenzauer, fot. Tadeusz Mieczyński
Gregor Schlierenzauer wygrał drugi w tym sezonie i piąty w karierze, konkurs Pucharu Świata w Zakopanem. Austriak okazał się lepszy od Richarda Freitaga oraz prowadzącego po pierwszej serii, Andersa Badala. Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch, był siódmy.

Po piątkowej wygranej Kamila Stocha apetyty kibiców zgromadzonych od Wielka Krokwią były ogromne. Pogoda jednak nie rozpieszczała skoczków którzy musieli rywalizować przy gęsto padającym śniegu i silnym wiejącym w plecy wietrze.

Po pierwszym skoku prowadził Norweg Andersa Bardal, który uzyskał w swojej próbie 132 metry i o 0,6 punktu wyprzedzał Andreasa Koflera. Trzecie miejsce zajmował Gregor Schlierenzauer. Wśród biało -czerwonych najwyżej plasował się na dziewiątej pozycji niespodziewanie Aleksander Zniszczoł.

Choć w kwalifikacjach młody skoczek nie spisał się najlepiej, w konkursie pokazał się po raz kolejny z jak najlepszej strony. Trudne niekorzystne dla rywalizacji warunki sprawiły, ze wczorajszy zwycięzca Kamil Stoch wylądował zaledwie na 122 m, co dało mu odlegle siedemnaste miejsce po pierwszej serii. W Do drugiej rundzie awansowało jeszcze dwóch Polaków Maciej Kot oraz Piotr Żyła.

Finałowa rywalizacja pokazała kto rządzi na skoczni pod Giewontem. Zajmujący po pierwszej serii Schlierenzauer skoczył najdalej i odniósł pewne zwycięstwo w sobotnim konkursie.Austriak po raz piąty wygrał konkurs w stolicy Polskich Tatr odnosząc swoje trzydzieste dziewiąte zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Tym samym zrównał się liczbą zwycięstw z Adamem Małyszem i jest na najlepszej drodze, by wkrótce dogonić prowadzącego w tym prestiżowym rankingu legendarnego Mattiego Nykaenena.

Drugie miejsce zajął podobnie jak w piątek Richard Freitag. Na najniższym stopniu podium stanął Anders Badal, lider konkursu po pierwszej serii, który w drugiej nie wytrzymał jednak presji.

Czytaj dalej --->

Tuż za podium uplasował się lider pucharowej rywalizacji Andreas Kofler. Piątą pozycję wywalczył Severin Freund, który minimalnie okazał się lepszy Petera Prevca i Kamila Stocha. Siódme miejsce lider biało- czerwonych zawdzięcza bardzo dobremu drugiemu skokowi -133,5 metry w serii finałowej. Aleksander Zniszczoł w finale uzyskał 127 metrów zajął ostatecznie czternaste miejsce.

Na 18. pozycji sklasyfikowani zostali ex aequo Piotr Żyła i Maciej Kot, obydwaj poprawili miejsca zajmowane po pierwszej serii konkursu. Piotr Żyła wywalczył awans z 28. miejsca (116 metrów) skacząc w finale 131 metrów, a Maciej Kot z 22. miejsca (118,5 metra) uzyskując w drugiej próbie 127 metrów.

Następny konkurs Pucharu Świata w japońskim Sapporo na słynnej skoczni Okurayama".