Na sobotę zaplanowane są kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego na skoczni w Oslo Hollmenkolen. Zawody w stolicy Norwegii ze względu na brak murowanego faworyta do zwycięstwa zapowiadają się niezwykle ciekawie. Zobaczymy szóstkę Polaków.

Konkursy Pucharu Świata w skokach odbywają się w stolicy Norwegii od początku istnienia cyklu pucharowego od 1980 roku. Skocznia w Oslo stanowi ważną część norweskiej i międzynarodowej historii narciarstwa. Uważana jest za prawdziwy symbol, a zwycięstwo na niej jest porównywane do wygrania Wimbledonu w tenisie. Skoczkiem który odniósł najwięcej zwycięstw na tej skoczni jest Adam Małysz. Zawodnik z Wisły nazywany przez niektórych królem Hollmenkollen wygrywał tutaj aż pięciokrotnie, dodatkowo zajmując raz drugie i trzecie miejsce.

W zeszłym roku w Oslo odbyły się Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, które były jednoczenie ostatnia wielka impreza skoczka z Wisły. To właśnie w stolicy narciarstwa Adam ogłosił oficjalnie po sezonie koniec swojej kariery. Małysz w wielkim stylu pożegnał się z najbardziej lubianą przez siebie skocznią zdobywając na niej brązowy medal. Lepsi od niego okazali się tylko Thomas Morgenstern i Andreas Kofler. Spore szanse na podium miał również w konkursie na dużej skoczni Kamil Stoch szósty po pierwszej serii. W finale w drugim skoku niestety upadł i stracił miejsce nawet w pierwszej dziesiątce.

Tegoroczna rywalizacja zapowiada się także bardzo interesująco. Do końca sezonu pozostały jeszcze bowiem tylko trzy konkursy indywidualne a na Kryształową Kulę ma jeszcze szanse aż trzech skoczków. Najbliżej celu jest obceny lider klasyfikacji Anders Bardal, który wyprzedza Gregora Schlierenzauera oraz trzeciego Andersa Koflera. Norweg ma za sobą niebywały handicap w postaci żywiołowo dopingujących norweskich kibiców. Do tego w ostatnich tygodniach Bardal prezentuje najlepszą formę z wyżej wymienionej trójki. O wygraną w Hollmenkolen z całą pewnością powalczy również najlepszy skoczek ostatniego konkursu w Trondheim Japończyk Daiki Ito, Niemcy Richard Freitag i Severin Freund oraz Simon Ammann.

Do rywalizacji przystąpi także szóstka Polaków. Największe nadzieje na dobry
wynik trener Łukasz Kruczek wiąże z Kamilem Stochem, który nadal ma szanse na podium na koniec sezo nu. Pozostali Piotr Żyła, Maciej Kot, Krzysztof Miętus oraz Aleksander Zniszczoł i Klemens Murańka mają powalczyć o czołową trzydziestkę. Trochę świeżej krwi do reprezentacji w ostatnich konkursach wnieśli Zniszczoł z Klemensem Murańką. Jednak żaden skoczek prócz Kamila nie potrafi ustabilizować swojej formy. Sezon dobiega powoli do końca i dla niektórych zawodników będzie to ostatnia okazja aby potwierdzić swoją aspiracje do reprezentacji w przyszłym sezonie. Zwłaszcza, że Murańki i Zniszczoła w finałowych zwodach w Planicy nie zobaczymy już na pewno. A lepszego miejsca niż Holmenkollen chyba nie ma.


Program zawodów w Oslo Hollmenkolen:

10.03.2012, sobota
15:30 oficjalny trening
18:00 kwalifikacje

11.03.2012, niedziela
13:00 seria próbna
14:15 pierwsza seria konkursowa

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Sport

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!