PŚ w skokach. Simon Ammann wygrał w Sapporo

Simon Ammann
W rozegranym dzisiaj drugim konkursie Pucharu Świata w japońskim Sapporo zwyciężył Szwajcar Simon Ammann, umacniając się na pozycji lidera PŚ. Najlepszym polskim skoczkiem był ponownie jak we wczorajszym konkursie Łukasz Rutkowski

Niedzielny konkurs Pucharu Świata na olimpijskiej skoczni Okurayama zapowiadał się na pojedynek wczorajszego zwycięzcy Thomasa Morgensterna z liderem pucharowej rywalizacji Simonem Ammannem.

W pierwszej serii konkursu najlepiej zaprezentował się Ammann, który skokiem na odległość 139,5 m. zdecydowanie prowadził. Na drugim miejscu plasował sie Thomas Morgenstern, trzeci był Martin Koch. Polacy zaprezentowali się słabo. Do drugiej serii konkursu awansowała tylko dwójka naszych zawodników: Łukasz Rutkowski i Marcin Bachleda. Pozostali polscy skoczkowie oddali bardzo słabe skoki i nie zdołali awansować do serii finałowej. Dawid Kubacki sklasyfikowany został na 32. miejscu, Maciej Kot zajął 35. miejsce, Stefan Hula 37. miejsce, a Rafał Śliż dopiero 48. miejsce.

W serii finałowej Harry Potter, jak nazywają Ammanna dziennikarze, pokazał, że jest nadal w wielkiej formie. Skacząc 135 m odniósł zdecydowane zwycięstwo w niedzielnych zawodach.
Początkowo wydawało się, że na drugim miejscu na podium znajdzie się Thomas Morgenstern, który oddal dobry skok i zajmował druga pozycję. Jednak kilka minut po zakończeniu zawodów Austriak został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon i stracił tym samym miejsce miejsce na podium dzisiejszego konkursu. Na takim obrocie sprawy skorzystał zawodnik gospodarzy. Japończyk Noriaki Kasai zajął ostatecznie drugie miejsce. Trzecie miejsce na pudle zajął Austriak Martin Koch.

Z dwójki naszych reprezentantów najlepiej zaprezentował się Łukasz Rutkowski, który mimo słabego podobnie jak we wczorajszym konkursie drugiego skoku zajął dobre 13. miejsce.
Marcin Bachleda ukończył dzisiejszy konkurs na 24. miejscu.

W kontekście zbliżających się igrzysk możemy mieć duży pożytek z Łukasza Rutkowskiego w konkursie drużynowym. Jeśli tylko zdoła poprawić swój drugi skok w konkursie, będzie bardzo solidnym ogniwem polskiego teamu.

Na czele klasyfikacji generalnej Pucharu Świata znajduje się Simon Ammann, który wykorzystał nieobecność w Sapporo Gregora Schlierenzauera i powiększył swoją przewagę nad Austriakiem.
Adam Małysz, mimo że nie startował w zawodach w Japonii zajmuje w klasyfikacji 9. miejsce.

Już od czwartku Puchar Świata zawita do Zakopanego. W stolicy Polskich Tatr w piątek i w sobotę rozegrane zostaną kolejne dwa konkursy.