Puchar Polski: Promień Opalenica i Stal Sanok w następnej rundzie!

baranowskiadam@o2.pl
We wtorek i środę została rozegrana kolejna runda Pucharu Polski. Z rozgrywkami pożegnały się trzy drużyny z Ekstraklasy. A awans wywalczyły rewelacyjne Promień Opalenica i Stal Sanok.

Z rozgrywkami niespodziewanie pożegnał się GKS Bełchatów, który przegrał w Stalowej Woli 1:0, lecz gdyby gospodarze wykorzystali karnego w 90. minucie, to skończyłoby się okazalszym zwycięstwem. Drugą drużyną z Ekstraklasy, która pożegnała się z rozgrywkami została Polonia Bytom, która w słabym stylu przegrała z Odrą Opole. Ostatnią drużyną z najwyższej klasy rozgrywkowej, która nie przeszła do 1/8 rozgrywek jest Arka. W Gdyni awans wywalczyła Odra Wodzisław, która po ciekawym meczu wygrała 2:1, a bohaterem został Maciej Korzym, który w 90. minucie rozstrzygnął losy awansu. Obie drużyny grały w rezerwowych składach, lecz Czesław Michniewicz w drugiej połowie na pole gry desygnował swoich najlepszych zawodników. Arka osiągnęła znaczną przewagę i doprowadziła do wyrównania. „Żółto-niebiescy” za wszelką cenę chcieli awansować i osiągnęli przygniatającą przewagę, lecz po jednej z kontr Odra zdobyła bramkę na wagę awansu.

Pewne zwycięstwa osiągnęły Polonia Warszawa, Lech Poznań i Wisła Kraków, a więc drużyny walczące o mistrzowską koronę. Wisła długo się męczyła w Gdańsku z rezerwami Lechii, lecz pojawienie się na placu gry Pawła Brożka i Tomasa Jirsaka zadecydowało, że to właśnie Krakowianie osiągnęli awans do kolejnej rundy. Bohaterem Gdańszczan został Dominik Sobański, który mimo puszczonych trzech bramek spisywał się znakomicie i żeby nie jego interwencję, to wynik mógłby być zdecydowanie wyższy. Lech w mocnym składzie ograł Piast Gliwice, a Polonia równie wyraźnie pokonała Nielbę Węgrowiec.

Ciężką przeprawę miał inny kandydat do mistrzostwa Polski, Legia Warszawa. Zwycięstwo zapewnił jej dopiero rezerwowy w tym meczu Maciej Iwański, który najpierw na 10 minut przed końcem zdobył wyrównującą bramkę, a następnie w dogrywce, po kontrowersyjnym karnym, ustalił wynik spotkania. Dogrywek potrzebowały także dwie inne drużyny z Ekstraklasy, Cracovia Kraków i Górnik Zabrze. Ci pierwsi męczyli się w Łęcznej z Górnikiem, a gola na wagę zwycięstwa zdobył nieskuteczny w ostatnim czasie, Tomasz Moskała. Górnik natomiast w derbach Śląska mierzył się z GKS-em Katowice. Bohaterem spotkania został Piotr Madejski, który zdobył trzy bramki i wywarł bardzo dobre wrażenie na obecnym na tym spotkaniu asystencie selekcjonera reprezentacji Polski, Rafale Ulatowskim.

Dwie najlepsze drużyny zaplecza Ekstraklasy spisały się różnie. Lider z Łodzi poległ niespodziewanie w Sanoku z IV-ligową Stalą. A Zagłębie po zaciętym spotkaniu pokonało GKS Jastrzębie 4:3, choć niemal do 60. minuty przegrywało 0:3. Druga z rewelacji, Promień Opalenica, okazał się lepszy od Zagłębia Sosnowiec. Bohaterem spotkania został Łukasz Rewers, który w ostatniej minucie spotkania zdobył bramkę dającą awans.

Awans wywalczyły także drużyny ŁKS-u Łódź i Ruchu Chorzów, które pokonały swoich rywali 2:0.
Nadspodziewanie wysoko przegrała za to Korona Kielce, która była bezbronna w Zabierkowie i z bagażem trzech bramek musiała wracać do domu.

Ostatnim spotkaniem na tym etapie rozgrywek jest mecz Lechii Gdańsk i Jagielloni Białystok, który zostanie rozegrany w przyszłym tygodniu. Stało się tak z tego powodu, że Lechia jako jedyna drużyna miała na tym etapie dwie drużyny i obie w swoich spotkaniach były gospodarzem.

Wyniki meczów 1/16 Pucharu Polski:

Stal Stalowa Wola - PGE GKS Bełchatów 1:0 (1:0)
Bramka: Krystian Lebioda (10).

Nielba Wągrowiec - Polonia Warszawa 0:3 (0:0)
Bramki: Szymon Kaźmierowski (56), Jarosław Lato (79), Krzysztof Gajtkowski (81).

Górnik Łęczna - Cracovia 2:3 (1:1, 2:2)
Bramki: Jakub Grzegorzewski (39-karny), Łukasz Stefaniuk (65) - Marcin Krzywicki (46), Dariusz Pawlusiński (37-karny), Tomasz Moskała (108).

GKS Katowice - Górnik Zabrze 3:4 po dogrywce (2:2, 3:3)
Bramki: Piotr Plewnia (22), Bartosz Iwan (42), Krzysztof Markowski (86) - Piotr Madejski trzy (30, 39, 112), Marcin Wodecki (77).

Odra Opole - Polonia Bytom 2:0 (1:0)
Bramki: Tomasz Copik (42), Mateusz Jaskólski (81).

Stal Sanok - Widzew Łódź 1:0 (1:0)
Bramka: Marcin Borowczyk (43).

Motor Lublin - ŁKS Łódź 0:2 (0:1)
Bramki: Jakub Biskup (32), Mariusz Mowlik (61).

Promień Opalenica - Zagłębie Sosnowiec 1:0 (0:0)
Bramka: Łukasz Rewers (90).

Kmita Zabierzów - Korona Kielce 3:0 (2:0)
Bramki: Jan Cios dwie (20, 87-karny), Paweł Wasilewski (34).

Warta Poznań - Ruch Chorzów 0:2 (0:0)
Bramki: Piotr Ćwielong (56), Marcin Zając (75).

Piast Gliwice - Lech Poznań 0:4 (0:2)
Bramki: Semir Stilic (12), Rafał Murawski (16), Semir Stilic (53), Hernan Rengifo (90).

Lechia II Gdańsk - Wisła Kraków 0:3 (0:0)
Bramki: Tomas Irsak (63), Paweł Brożek (70), Paweł Brożek (82)

GKS Jastrzębie - Zagłębie Lubin 3:4 (2:0, 3:3)
Bramki: Witold Wawrzyczek (13, 40-karny, 47) - Wojciech Kędziora (59- karny), Michał Zapaśnik (62), Patryk Klofik (81), Szymon Pawłowski (95).

Arka Gdynia - Odra Wodzisław Śląski 1:2 (0:1)
Bramki: Marcin Chmiest (69) - Piotr Szymiczek (34), Maciej Korzym (90).

Wisła Płock - Legia Warszawa 1:2 (0:1, 1:1)
Bramki: Bartosz Wiśniewski (21) - Maciej Iwański dwie (80, 102-karny).

Lechia Gdańsk – Jagiellonia Białystok – przełożony.