W najbliższy weekend w Kuusamo, niewielkiej miejscowości położonej na kole podbiegunowym, zaplanowano serię imprez z cyklu Pucharu Świata o nazwie „Nordic Opening”. Do rywalizacji staną skoczkowie narciarscy, biegacze oraz kombinatorzy norwescy.

Najwięcej emocji wśród polskich kibiców wzbudzą z pewnością zawody na skoczni Rukatuntura. Obiekt o punkcie konstrukcyjnym K-120, będzie areną inauguracyjnych zmagań skoczków narciarskich już po raz piąty. Niewykluczone, że Kuusamo, leżące około 200 km na północ od Helsinek, może w przyszłości częściej gościć światową czołówkę. Przełom listopada i grudnia w wielu krajach europejskich nie gwarantuje optymalnych warunków atmosferycznych do zorganizowania zawodów z cyklu Pucharu Świata. Z powodu braku śniegu i zbyt wysokiej temperatury, imprezę, zaplanowaną na początek grudnia w norweskim Trondheim, przeniesiono do Lillehammer. Zagrożone są również konkursy w czeskim Harrachowie.

Pojacy już w Kuusamo


Polacy zawodnicy pod wodzą doświadczonego fińskiego trenera Hannu Lepistoe, przebywają w Kuusamo już od minionej niedzieli. Nie udało im się jednak zrealizować ostatnich planów treningowych. Organizatorzy konkursu zamknęli, przygotowany już do konkursu obiekt Rukatunturi, obawiając się, że treningi, prowadzone w temperaturze oscylującej w okolicach zera, mogą spowodować uszkodzenie rozbiegu i zeskoku. Synoptycy przewidują, że podczas weekendowych zawodów będzie nieco chłodniej, zaś wiatr nie powinien przeszkadzać skoczkom.

Podwójna inauguracja


Przed rokiem aura nie była łaskawa dla zawodników i organizatorów. Z powodu złych warunków atmosferycznych przerwano piątkowy konkurs i przeniesiono go na sobotni poranek. Po południu, już zgodnie z planem, skoczkowie pojawili się na rozbiegu po raz drugi. Inauguracyjne zawody wygrał późniejszy zdobywca Pucharu Świata Czech Jakub Janda, w kolejnych triumfował Słoweniec Robert Kranjec. Najlepszy z Polaków, Adam Małysz, dwukrotnie plasował się w pierwszej dziesiątce, zajmując miejsca 7. i 5. 

Małysz wśród faworytów


Do faworytów tegorocznych zmagań zaliczani są przede wszystkim Austriacy, na czele z podwójnym mistrzem olimpijskim Thomasem Morgensternem. Duże szanse na zwycięstwo mają również ulubieniec miejscowych kibiców Janne Ahonen oraz Adam Małysz, który zdaniem prezesa Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusza Tajnera, zaczyna przypominać siebie z okresu, kiedy odnosił największe sukcesy.


Do pierwszych kwalifikacji w sezonie Polacy przystąpią w składzie: Adam Małysz, Kamil Stoch, Stefan Hula i Piotr Żyła.

Program zawodów

:

czwartek:


16.00 - oficjalny trening (dwie serie)
18.00 - kwalifikacje

piątek:


16.15 - seria próbna
17.20 - pierwsza seria konkursowa

sobota:


14.30 - kwalifikacje
16.15 - pierwsza seria konkursowa
Sport

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!