Punkowa grupa PKN będzie reprezentować Finlandię na tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Grupę tworzy trzech mężczyzn z zespołem Downa oraz jeden chory na autyzm.

Punkowa formacja Pertti Kurikan Nimipaivat (PKN) została wybrana na reprezentanta Finlandii w sobotę w głosowaniu widzów. Grupa wykona trwającą 85 sekund piosenkę "Aina Mun Pitaa" ("Zawsze muszę"), która jest wyrazem trudności osób upośledzonych umysłowo w życiu codziennym. W maju zespół zmierzy się z muzykami innych europejskich krajów podczas 60-tej odsłony Eurowizji w Wiedniu.

W skład grupy wchodzi czterech muzyków - trzech z zespołem Downa i jeden z autyzmem: Pertii Kurikka, Sami Helle, Kari Aalto i Toni Valitalo. Finowie spotkali się podczas warsztatów dla osób z upośledzeniem umysłowym w 2009 roku - podaje The Guardian. W 2012 roku o PKN powstał film dokumentalny "Zespół punka", który pokazał jak bardzo muzyka pomaga ludziom cierpiącym na różnego rodzaju upośledzenia.

- Nie chcemy żeby ludzie głosowali na nas z litości, nie różnimy się tak bardzo od innych. Jesteśmy normalnymi mężczyznami, tylko że z upośledzeniem umysłowym - powiedział basista Sami Helle w rozmowie z dziennikarzem The Guardian. - Walczymy z uprzedzeniami społecznymi, ale nie jesteśmy aktem politycznym. Chcemy zmieniać nastawienia ludzi, mamy wielu fanów i dużo ludzi przychodzi na nasze koncerty - dodał muzyk. Menadżer zespołu Kalle Pajamaa dodał, że nietypową fińską grupę wspiera także cała muzyczna scena punkowa.

- Niepełnosprawne osoby muszą być odważniejsze i odważnie mówić czego pragną, a czego nie - stwierdził wokalista PKN Kari Aalto w wywiadzie w fińskiej telewizji YLE. Muzycy liczą, że ich występ sprawi, że społeczeństwo zyska większą wiedzę na temat zespołu Downa i powstanie więcej programów socjalnych, które będą miały za zadanie ułatwić życie codzienne upośledzonym osobom.

Czytaj także: Open'er Festival 2015: D'Angelo and the Vanguard po raz pierwszy w Polsce. Na scenie zobaczymy również A$AP Rocky i Father John Misty


Jak podaje BBC News, bukmacherzy uznają PKN za jednego z faworytów tegorocznej Eurowizji. Według firmy bukmacherskiej Betfred, Finlandia znajduje się obecnie na trzecim miejscu w zestawieniu potencjalnych zwycięzców muzycznego konkursu. Wyprzedzają ją tylko zespół Il Volo z Włoch i estoński duet Elina Born & Stig Rästa.
W ubiegłym roku Konkurs Eurowizji wygrała austriacka drag queen Conchita Wurst, która także wywołała kontrowersje europejskiej i światowej opinii publicznej.Źródło: AIP

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!