Już w najbliższą sobotę, 3 grudnia 2016 roku, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zaprosi na prapremierę sztuki Aleksandra Mardania "Niby matki, niby córki". Ale to nie jedyne nowe przedstawienie w repertuarze tej sceny.

Ukraiński dramaturg, Aleksander Mardań, był jednym z jurorów odbywającego się niedawno w Radomiu XII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Nie to pewnie jednak zaważyło na tym, że reżyser Jarosław Fedoryszyn wziął na warsztat jego sztukę "Niby matki, niby córki". Główne bohaterki, Katarzyna i Walentyna, są prostytutkami, na potrzeby bogatego i ekstrawaganckiego klienta udają matkę i córkę. Ale mężczyzna zamówił nie tylko kobiety, także domowe pierogi i rodzinną atmosferę - wszak zbliżają się święta i Nowy Rok, a wtedy każdy pragnie bliskości i planuje zmiany w swoim dotychczasowym życiu. Nie inaczej jest i u bohaterów sztuki Mardania. Młodsza z kobiet pochodzi z rozbitej rodziny, miała swojego partnera; starsza też jest po rozwodzie, ma córkę, ale nie ma z nią kontaktu. W spowodowanym "sprawami zawodowymi" kontakcie znalazły rodzinny spokój, zrozumienie - jednym słowem to, czego brakowało im do tej pory. Wydaje się, że ich klient także nie miał sielskiego życia... Do roli "matki i córki" Fedoryszyn zaangażował Iwonę Pieniążek, aktorkę z jednym z najdłuższych staży zawodowych na radomskiej scenie i Paulę Godusławską, debiutującą w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Mężczyznę zagra czterech aktorów: Przemysław Bosek, Mateusz Brodowski, Mateusz Michnikowski (gościnnie) i Michał Węgrzyński. Scenografię do spektaklu, który grany będzie na scenie kameralnej radomskiego "Kochanowskiego" opracowała Alla Fedoryszyna.

"Mayday 2" w Sylwestra
Jednocześnie ze sztuką Aleksandra Mardania w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu trwają próby do kontynuacji życiowych perypetii taksówkarza - bigamisty, bohatera komedii Raya Cooneya "Mayday 2" (pierwszą część w reżyserii Andrzeja Zaorskiego wciąż można oglądać na radomskiej scenie). Przedstawienie reżyseruje dyrektor teatru Zbigniew Rybka. Obok znanych już z pierwszej części bohaterów, tym razem do akcji wkroczy także ojciec wścibskiego sąsiada z góry i... dorastające dzieci. W rolach głównych wystąpią: Jarosław Rabenda, Joanna Jędrejek, Iwona Pieniążek, Marek Braun, Wojciech Ługowski, Dorota Szperlak i Adam Majewski. Premiera odbędzie się 31 grudnia 2016 roku.

"Łowca" po Nowym Roku
Z kolei na 14 stycznia 2017 roku zaplanowano kolejną prapremierę - tym razem będzie to sztuka "Łowca" autorstwa Dawn King w przekładzie Kamili Jansen w reżyserii i ze scenografią Waldemara Zawodzińskiego. Kostiumy zaprojektowała Maria Balcerek. Na scenie kameralnej radomskiego teatru wystąpią: Joanna Zagórska, Aleksandra Bogulewska, Karol Puciaty i Łukasz Stawowczyk.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!