Po raz szósty w Rudzie Śląskiej podsumowano rezultaty Regionalnego Konkursu Poetyckiego po Śląsku im. ks. Norberta Bonczyka. Organizatorem jest niezmiennie Miejska Biblioteka Publiczna.

W tym roku w konkursie uczestniczyło 18 poetów. Większość nadesłała regulaminowe pakiety zawierające po trzy utwory. Jury kierowane przez Jana Wyżgoła wybrało laureatów. Różnorzędne wyróżnienia I stopnia przypadły: Krzysztofowi Kokotowi z Nowego Targu, Bogdanowi Nowickiemu ze Świętochłowic i Tytusowi Kamilowi Rylskiemu z Rogoźnika. Równorzędne wyróżnienia II stopnia otrzymali: Barbara Gromotka z Kuźni Raciborskiej, Mirosławow Kowalski z Mysłowic i Ewelinia Soska z Katowic.

Każdy z wyróżnionych zaprezentował publiczności wybrany przez siebie wiersz. Wszyscy otrzymali dyplomy, nagrody pieniężne, upominki i składanki z nagrodzonymi utworami. Wyróżnione teksty zostaną niebawem opublikowane na stronie internetowej MBP w Rudzie Śląskiej.

Niespodzianką było przybycie na spotkanie przedstawicieli halembskiego kola Związku Górnośląskiego, Ludwika Poloczka i Bronisława Wątroby, którzy przypięli odznaki "Pszociel Ślónski Godki " Tytusowi Kamilowi Rolskiemu i Bogdanowi Nowickiemu.

Gospodarz spotkania, dyrektor biblioteki, Krystian Gałuszka zaproponował, aby następne
konkursy miały charakter otwartego "turnieju jednego wiersza", w którym nagrody przyznają sami uczestnicy i publiczność. Rzucił także ideę cyklu spotkań rudzkich środowisk twórczych w celu promowania mowy śląskiej. Nieco podobny pomysł, organizowania dorocznego "Ślónskiego Rumla", podrzucił Bronisław Wątroba.

Natomiast Jerzy Obrodzki, założyciel istniejącego od 26 lat, nieformalnego Klubu Literackiego „Barwy”, zaprosił laureatów na wspólne poetyckie warsztaty i pogwarki, w każdy pierwszy piątek miesiąca.


Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!