Minister Sikorski szykuje kadrową rewolucję w dyplomacji Minister Sikorski szykuje kadrową rewolucję w dyplomacji

Minister Sikorski szykuje kadrową rewolucję w dyplomacji (© Kai Mork/wikimedia/CC-BY-3.0)

Radosław Sikorski szykuje personalne roszady w dyplomacji. Zmiany ambasadorów mają nastąpić w kluczowych dla Polski placówkach: w Waszyngtonie, Brukseli, Berlinie, Paryżu i w Londynie. Szef MSZ musi się w tej sprawie porozumieć z prezydentem Komorowskim, który chce mieć wpływ na wspomniane zmiany.

Minister Sikorski planuje wymianę ambasadorów w najważniejszych dla Polski placówkach - do takich informacji dotarli dziennikarze wprost.pl. W ministerstwie trwa intensywne poszukiwanie kandydatów.

Spekuluje się, że ambasadorem w Waszyngtonie może zostać wiceminister w MSZ Bogusława Winida lub Ryszard Schnepf, obecny ambasador w Madrycie. Największe szanse na objęcie placówki w Londynie ma Witold Sobków, który jest ambasodorem przy ONZ.

Przedstawicielstwo przy UE w Brukseli może objąć szef departamentu polityki europejskiej MSZ Artur Harazim. Na ambasadora w Hadze "przymierzany" jest wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski. Na placówkę do Tunezji wyjechać ma Anna Raduchowska-Brochwicz z MSZ. Minister Sikorski planuje też wymianę ambasadorów w Berlinie, Paryżu, Pradze, Sztokholmie, Kopenhadze i Zagrzebiu.

Plany Sikorskiego może pokrzyżować prezydent Komorowski, który mianuje ambasadorów i który chce mieć wpływ na obsadę dyplomatycznych placówek. Pracownik Kancelarii Prezydenta powiedział reporterom "Wprost", że: "Na pewno nie może być tak, że o wszystkim jednoosobowo będzie decydować Sikorski. Obsada placówek musi zostać skonsultowana z Pałacem. W końcu to prezydent mianuje w Polsce ambasadorów".

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!