fot fot

fot. AKPA

Na szutrowych nawierzchniach Rajdu Australii, zwycięstwo zapewnił sobie Fin Mikko Hirvonen. Tytuł mistrza świata po raz trzeci z rzędu trafił w ręce Francuza Sebastiéna Loeba, który nie stanął na starcie 14 tegorocznej eliminacji.

Tegoroczny Rajd Australii, rozgrywany na zachodnim wybrzeżu kontynentu w okolicach miasta Perth, składał się 26 odcinków specjalnych. Na dziesięciu z nich najszybszy był Marcus Groenholm, lecz nie pomogło mu to stanąć na podium (tylko miejsce w pierwszej trójce dawało mu jeszcze szansę na dalszą walkę o tytuł mistrza świata). W pierwszym dniu rajdu, prześladowany przez pecha Fin wypadł z trasy, co kosztowało go stratę ponad 10 minut i spadek aż na 18 miejsce. Dzięki ambitnej jeździe, kierowca Forda Focusa zdołał awansować na piątą pozycję.

Pierwsze zwycięstwo w karierze odniósł jego rodak i kolega z teamu Forda Mikko Hirvonen. Mimo że do końca sezonu pozostały jeszcze Rajdy Nowej Zelandii (17-19 listopada) i Wielkiej Brytanii (1-3 grudnia), trzeci tytuł mistrza świata zapewnił już sobie Francuz Sebastian Loeb. Kierowca Citroena Xsary wystąpił w tym roku w dwunastu eliminacjach, z których wygrał osiem, a w pozostałych czterech zajmował drugą lokatę. Pod koniec września złamał rękę podczas jazdy na rowerze górskim i nie stanął na starcie Radu Turcji, w którym zastąpił go Szkot Colin McRae.
W Australii, w miejsce Francuza, wystartował Hiszpan Xavier Pons. 32-letni Loeb, jako pierwszy kierowca od czasu Juhy Kankkunena i Tomiego Maekinena (obaj Finlandia), zdobył trzeci z rzędu tytuł mistrza świata. Udało mu się również pobić rekord Hiszpana Carlosa Sainza w ilości rajdowych zwycięstw. Francuz ma ich już na koncie 28 i dużą szansę na powiększenie dorobku, gdyż planuje wziąć udział w pozostałych dwóch eliminacjach. Może również wyrównać swoje własne osiągnięcie dziesięciu wygranych w jednym sezonie.

Wyniki Rajdu Australii

1.Mikko Hirvonen (Finlandia / Ford) – 3:15.11,8
2.Petter Solberg (Norwegia / Subaru) + 37,1
3.Manfred Stohl (Austria / Peugeot) + 3.58,6
4.Xevi Pons (Hiszpania / Citroen) + 4.45,4
5.Marcus Groenholm (Finlandia / Ford) + 12.23,8
6.Jari-Matti Latvala (Finlandia / Subaru) + 17.09,
7.Mirco Baldacci (San Marino / Mitsubishi) + 17.42,9
8.Dean Herridge (Australia / Subaru) + 18.22,0
9.Sebastian Beltran (Argentyna / Mitsubishi) + 26.23,5
10.Chris Atkinson (Australia / Subaru) + 27.05,5

Klasyfikacja kierowców

1. Sebastién Loeb (Francja / Citroen) – 112
2. Markus Groenholm (Finlandia / Ford) - 91
3. Mikko Hirvonen (Finlandia / Ford) - 57
4. Daniel Sordo (Hiszpania / Citroen) - 43
5. Manfred Stohl (Austria / Peugeot) - 40
6. Petter Solberg (Norwegia / Subaru) - 31
7. Henning Solberg (Norwegia / Peugeot) - 25
8. Xavier Pons (Hiszpania / Citroen) - 23
9. Toni Gardemeister (Finlandia / Peugeot) - 20
10. Chris Atkinson (Australia / Subaru) - 17

Klasyfikacja konstruktorów

1. BP Ford WRT - 167
2. Kronos Total Citroen - 151
3. Subaru WRT - 94
4. OMV Peugeot Norway - 73
5. Stobart VK Ford M-Sport - 37
6. Red Bull Skoda - 23 Źródło: wrc.com

Sport

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!