Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rajd rowerowy „Szlakiem dawnych siedzib ziemiańskich”

Redakcja
Towarzystwo Miłośników Kujaw w Radziejowie i Radziejowski Dom Kultury zaprosiły chętnych na rajd rowerowy „Szlakiem dawnych siedzib ziemiańskich”, który odbył się 13.06.2012.

Imprezę zorganizowano z okazji 50-lecia Towarzystwa Miłośników Kujaw i 760-lecia nadania praw miejskich dla Radziejowa. W rajdzie udział wzięło 25 osób.

Trasa wiodła szlakiem zabytków Radziejowa i okolic. Uczestnicy wyprawy obejrzeli dwory i parki podworskie w Niegibalicach, Świeszu, Morzycach, Płowcach, Pruchnowie, ale także odkopany niedawno bunkier z II wojny światowej i inne ciekawe miejsca.

"Niegibalice w XVI w. stanowiły własność B. Niegibalskiego. W XVIII w. należały do rodziny Gąsiorowskich - starostów radziejowskich i inowrocławskich, od XIX w. do Ludwika Busse, a w okresie międzywojennym do rodziny Andrzejewskich. Drzewostan parku, przeważnie przerzedzony, składa się z lip, jesionów, dębów. Z zespołu dworskiego przetrwały do dziś dwór i park krajobrazowy". Więcej o tym zespole i innych w powiecie radziejowskim można przeczytać w opracowaniu „Siedziby ziemiańskie w powiecie radziejowskim” Marii Eznarskiej i Barbary Rolirad.

Więcej o Niegibalicach

Dwór w Świeszu został wzniesiony ok 1740 r. przez Augusta Gąsiorowskiego, starostę radziejowskiego, kasztelana bydgoskiego. Otaczał go ogród spacerowy obsadzony lipami. W 1803 r. dobra Świesza nabył znany poeta Franciszek Ksawery Dmochowski h. Pobóg. Dzieciństwo tu spędził jego syn Franciszek Salezy Dmochowski. W XIX wieku dwór popadł w ruinę. Pod koniec XIX wieku majątkiem zarządzała rodzina Sulimierskich. Ostatnimi właścicielami dworu i majątku była rodzina Zalewskich h. Rawicz. W 1985 roku jego właścicielem został prof. dr hab. Janusz Migdalski, który odrestaurował ten dworek i stworzył tu Muzeum Domowe. Jak przystało na muzeum, jest tu galeria obrazów, odbywają się czasowe wystawy i spotkania kolekcjonerów.

Klasycystyczny pałacyk w Świeszu to -dzięki profesorowi Migdalskiemu - wspaniały skansen folklorystyczny, godna spuścizna po Franciszku Ksawerym. Zatrzymał czas naszych antenatów, który promieniował pięknem kształtów i głębią myśli w okresie Oświecenia. Nawiedzałem ten zakątek wielokrotnie i poświęciłem mu wiersze. Nawiedzałem go, kiedy był uroczyskiem pośród kłębowiska traw i wiszarów. Profesor stworzył podziwu godny zakątek kulturowy.

Płowce
Świesz
Strona o Świeszu
Wystawa słoneczników w Świeszu
Spotkanie kolekcjonerów

Trasa długości ok.45 kilometrów pokonywana była w tempie rekreacyjnym, więc w rajdzie każdy mógł wziąć udział. Mimo, miejscami deszczowej pogody, humory dopisywały. Wszyscy raźno pedałowali na trasie. Na każdym postoju członkowie TMK przedstawili informację o odwiedzanym miejscu.

Dodatkowo w Niegibalicach pan Maciej Maciejewski zapoznał uczestników z dawnymi sejmikami szlacheckimi, ich rodowodem itp. oraz zaprosił na III Radziejowski Sejmik Szlachecki w sobotę, 23.06.2012, o godz. 12.00 do Radziejowa, do fary i na Rynek, gdzie odbędzie się Radziejowski Sejmik Szlachecki.

Pełni wrażeń wróciliśmy ok 17,20 na rynek obiecując sobie ,że niedługo znów się spotkamy na kolejnym rajdzie. Organizatorzy zafundowali uczestnikom drożdżówki i napoje oraz obiad w Płowcach. Każdy uczestnik otrzymał też okolicznościową plakietkę i folder. Impreza dofinansowana była ze środków Miasta Radziejów. Po drodze zrobiłem kilka zdjęć i tak powstał ten reportaż.

Album
z trasy rajdu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto