Rakieta Pegasus XL wyniosła 15 grudnia na orbitę sondę CYGNSS. Start był widowiskowy, bo rakieta została wystrzelona spod pokładu samolotu L-1011 Stargazer.

15 grudnia wystrzelona została rakieta Pegasus XL stworzona przez firmę Orbital ATK. Jej ładunkiem była sonda CYGNSS. Start rakiety nie odbył się na kosmodromie. Podczepiony do odrzutowego samolotu L-1011 Stargazer obiekt, został wypuszczony w powietrzu. Po pięciu sekundach uruchomiły się silniki i rakieta zaczęła unosić się w kosmos. Pegasus poleciał w przestrzeń kosmiczną po raz 43.

Rakieta wyniosła na orbitę sondę CYGNSS (Cyclone Global Navigation Satellite System). Jej zadaniem będą pomiary prędkości wiatrów w obszarach gdzie tworzą się cyklony. Sonda działać będzie w oparciu o system GPS.

CYGNSS to niewielka sonda. Waży niecałe 30 kilogramów, a jej serce stanowi prostopadłościan o wymiarach 51 na 64 na 28 centymetrów. Rozpiętość paneli słonecznych przekraczać będzie długość 1,5 metra.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!