Mapa Mapa

Mapa (© Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Flag-map_of_the_world.svg))

Newsweek opublikował ranking 100 najlepszych państw świata. Jak wypadła w nim Polska? Czy musimy się wstydzić? Okazuje się, że nie jest tak tragicznie.

W najnowszym rankingu tygodnika, zwyciężyła Finlandia, drugie miejsce zajęła Szwajcaria, a trzecie Szwecja.

Na świecie jest wiele organizacji, które mierzą różne wskaźniki wpływające na kondycję państwa. Nie istnieje jednak organizacja, która prezentuje wszystkie te dane spięte w jednym raporcie - dlatego to badanie jest wyjątkowe, twierdzi Newsweek.

Do ustalenia pozycji państw tygodnik wybrał pięć kategorii: edukację, zdrowie, jakość życia, dynamikę gospodarczą oraz środowisko polityczne. W każdej z tych kategorii liczyła się najwyższa liczba uzyskanych punktów.

W opracowywaniu raportu brało udział wielu znakomitych przedstawicieli nauki. W skład zespołu weszli m.in. Joseph Stiglitz, laureat nagrody Nobla, profesor Columbia University; Geng Xiao, dyrektor Columbia's Global Center na Azję wschodnią; James Manyika, dyrektor McKinsey Global Institute.

Polska w rankingu znalazła się na 29 miejscu, uzyskując łącznie 74,67 pkt. Najlepiej wypadliśmy w kategorii edukacji, gdzie uplasowaliśmy się na 17 lokacie, uzyskując 91,05 pkt. Zostaliśmy wysoko ocenieni chociażby za stosunkowo długi czas, jaki średnio w trakcie życia poświęcamy na edukację - 13,3 lat.

Wbrew popularnym ostatnio głosom, że Polska jest w dobrej sytuacji ekonomicznej, nie najlepiej wypadliśmy w kategorii dynamiki gospodarczej. Tu zdobyliśmy 48,37 pkt, co dało nam 45 pozycję w rankingu. Na taką ocenę wpłynął m.in. długi czas potrzebny na start własnego biznesu (32 dni) dla porównania: w Finlandii zajmie nam to 14 dni, a w USA tylko 6 dni.

Pod względem służby zdrowia uplasowaliśmy się na 34 miejscu (78,27 pkt). Natomiast pod względem jakości życia znaleźliśmy się na 36 pozycji (73,89 pkt).

Zaskoczeniem może być nasza stosunkowo wysoka pozycja w kategorii - środowisko polityczne. W tej kategorii uzyskaliśmy 81,79 pkt, co dało nam 18 pozycję w świecie. Taką ocenę uzyskaliśmy ze względu na wysokie wskaźniki stabilności politycznej, wolności obywatelskiej oraz za nienajgorsze notowania aktywności obywatelskiej (społeczeństwo obywatelskie).

Na tle innych państw UE, prezentujemy się w rankingu (klasyfikacja ogólna) w miarę przyzwoicie. Niemcy znaleźli się na 12 pozycji w rankingu, Austria na 18, Francja na 16, Wielka Brytania na 14, Hiszpania na 21, Czechy 25. Wyprzedziliśmy za to Słowację - 31 miejsce, czy Węgrów - 33 miejsce.

Ostatnie trzy miejsca w rankingu zajęły Kamerun, Nigeria i Burkina Faso.

Szczegółowe dane są dostępne tutaj:http://www.newsweek.com/2010/08/15/interactive-infographic-of-the-worlds-best-countries.html

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!