Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking Liceów Warszawskich 2013 - podpowiedź dla gimnazjalistów

Ewa Naukowicz
Ewa Naukowicz
Kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych niebędący uczniami gimnazjów prowadzonych przez m. st. Warszawa zakładają konta w Systemie: www.ponadgimnazjalne.edukacja-warszawa.pl
Kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych niebędący uczniami gimnazjów prowadzonych przez m. st. Warszawa zakładają konta w Systemie: www.ponadgimnazjalne.edukacja-warszawa.pl Print Screen
Jeszcze dobrze nie opadły emocje po tegorocznym egzaminie gimnazjalnym, a przed trzecioklasistami kolejne wyzwanie. Tym razem nie chodzi jednak o jakiekolwiek sprawdzanie wiedzy, ale o dokonanie wyboru szkoły. A czasu coraz mniej...

24 maja o godz.15:00 mija ostateczny termin założenia konta, wyboru maksymalnie 3 szkół i ułożenia listy oddziałów, których ilość jest dowolna, nie podlega żadnym ograniczeniom. Wyboru należy dokonać w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanego.

Choć stolica oferuje przyszłym licealistom szeroki wachlarz placówek, to często okazuje się, iż w wybranej, wymarzonej szkole brak preferowanego profilu, języka, czy po prostu po dokładnym przeanalizowaniu danych okazuje się, że dane liceum wydaje się mieć poziom odbiegający od oczekiwań młodzieży.

By uniknąć tego typu rozczarowań warto zerknąć na Ranking Liceów Warszawskich 2013, w którym na miejscu pierwszym, tak jak w roku ubiegłym znajduje się XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica, w którym jak donosi strona szkoły, każdym roczniku istnieje obecnie 6 klas. Dwie z nich, klasy A i B, to klasy z eksperymentalnym nauczaniem matematyki. Do tych klas idą uczniowie szczególnie uzdolnieni. Ci, którzy chcą iść do tej klasy, piszą specjalny egzamin. Punkty za jego wynik są doliczane do punktów uzyskanych w normalnej kwalifikacji i pomagają dopuścić do klas z eksperymentalnym programem tych, do których jest on skierowany.

Klasa C ma rozszerzony zakres nauczania informatyki, matematyki i fizyki. Jest to propozycja skierowana do uczniów, których najbardziej interesuje informatyka.

Od niedawna działa też klasa D, w której rozszerzone są programy chemii i biologii (oraz oczywiście matematyki i fizyki), zwana nieoficjalnie klasą matematyczno-przyrodniczą. Ma ona kształcić nowe pokolenia lekarzy i biologów, wykorzystujących znajomość matematyki i fizyki do lepszego działania w swoich dziedzinach.

Dwie matematyczno-fizyczne klasy E i F przyjmują uczniów, którzy są skupieni na tych dwóch dziedzinach i w nich chcą się rozwijać.

Na miejsce drugie (z piątego) awansowało w tym roku II LO z Oddz. Dwujęz. im. Stefana Batorego, w którym w roku szkolnym 2013/14 uczniowie podjąć będą mogli naukę w jednym z:
- 5 oddziałów z polskim programem nauczania, w każdej trzy przedmioty rozszerzone, w tym jeden do wyboru:
- z rozszerzonym programem nauczania matematyki, fizyki;
- dwujęzyczna z rozszerzonym programem nauczania matematyki i geografii;
- z rozszerzonym programem nauczania j. polskiego, historii;

- w oddziałach mat-fiz, mat-geo oraz pol-hist przedmiotem do wyboru będzie jeden z przedmiotów:
- j.niemiecki
- historia (poza klasą pol-hist)
- wiedza o społeczeństwie
- informatyka (poza klasą pol-hist)
- geografia (poza klasą mat-geo)

- z rozszerzonym programem nauczania biologii, chemii;
- dwujęzyczna z rozszerzonym programem nauczania biologii, chemii;

- w obu oddziałach biol-chem przedmiotem do wyboru będzie jeden z przedmiotów:
- fizyka
- matematyka
- dwujęzyczny oddział przygotowujący do dwuletniego programu Matury Międzynarodowej. (źródło strona szkoły)
Trzecie miejsce (w roku 2012 miejsce 8.) to VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV, które na swej stronie internetowej, tegorocznym absolwentom gimnazjów oferuje cztery klasy, w których uczeń będzie obowiązkowo realizował rozszerzenia trzech przedmiotów:

Klasę A z rozszerzonym programem przedmiotów społeczno-ekonomiczno-prawnych:
- obowiązkowy przedmiot rozszerzenia od klasy drugiej: geografia lub historia;
- dwa pozostałe przedmioty rozszerzenia od klasy drugiej do wyboru spośród następujących przedmiotów: matematyka, język angielski, wiedza o społeczeństwie, język polski

Przedmioty punktowane: język polski, matematyka, historia, geografia.

Klasy B i C z rozszerzonym programem przedmiotów matematycznych:
- obowiązkowy przedmiot rozszerzenia: matematyka (już od klasy pierwszej);
- dwa pozostałe przedmioty rozszerzenia od klasy drugiej do wyboru spośród następujących przedmiotów: fizyka, geografia, chemia, informatyka, język angielski

Przedmioty punktowane: język polski, matematyka, fizyka, chemia.

Klasę D z rozszerzonym programem przedmiotów biologicznych:
- obowiązkowy przedmiot rozszerzenia: biologia (już od klasy pierwszej);
- dwa pozostałe przedmioty rozszerzenia od klasy drugiej do wyboru spośród następujących przedmiotów: chemia, matematyka, fizyka, geografia, język angielski

Przedmioty punktowane: język polski, matematyka, biologia, chemia.
Poza wymienionymi szkołami w pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się:

miejsce 4 LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
miejsce 5 LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza
miejsce 6 XXVII LO im. Tadeusza Czackiego
miejsce 7 2 Społeczne LO STO im. Pawła Jasienicy
miejsce 8 XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika
miejsce 9 IX LO im. Klementyny Hoffmanowej
miejsce 10 "Społeczne LO nr 4 im. Batalionu AK ""Parasol"""

Pozostałe szkoły, wraz z pozycją w rankingu ogólnopolskim, pozycją w roku 2012 i 2011 oraz wynikami można zobaczyć tutaj.

Po dokonaniu zgodnego z oczekiwaniami wyboru, należy już tylko wypełnione podanie wydrukować, podpisać (kandydaci i rodzice) i złożyć w wybranej szkole pierwszego wyboru. Dodatkowo, zgodnie z harmonogramem działań GIMNAZJALISTY – kandydata do szkoły ponadgimnazjalnej dla młodzieży prowadzonej przez m.st. Warszawę w ramach elektronicznej rekrutacji na rok szkolny 2013/2014, uczniowie którzy ubiegają się o przyjęcie do:
a) szkół sportowych i mistrzostwa sportowego – uzyskują w tych szkołach potwierdzenie prawidłowości dokumentów wymaganych w danej szkole sportowej,
b) oddziałów integracyjnych – dołączają kopię orzeczenia (jeżeli posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego).

Powodzenia:)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto