Gdzie najlepiej urodzić się w 2013 oku? Gdzie najlepiej urodzić się w 2013 oku?

Gdzie najlepiej urodzić się w 2013 oku? (© Chris.urs-o, Creative Commons 3.0, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zuerich.2852.JPG?uselang=pl)

Jak wynika z raportu tygodnika "The Economist", w 2013 roku najlepiej urodzić się w Szwajcarii, a najgorzej w Nigerii. Polska w zestawieniu 80. państw zajmuje 33. miejsce

W zestawieniu brano pod uwagę różnorodne kryteria, zarówno subiektywne jak i obiektywne. Pod uwagę wzięto m.in. PKB na głowę mieszkańca, czynniki demograficzne, kulturowe oraz społeczne. Zwrócono także uwagę na koszty życia, przestrzeganie praw człowieka oraz poziom wykształcenia. Każdy z czynników oceniano w skali od 1 do 10.

Najlepiej w rankingu wypadła Szwajcaria uzyskując ocenę 8,22. Polska uzyskała ocenę 6,66 pkt i zajęła 33. miejcie. W 1989 zajmowała wówczas 23. miejsce w tabeli na 50 państw z podobną punktacją jak dzisiaj. W czołówce znalazła się także Australia, Norwegia, Szwecja i Dania. Najgorzej wypadła Nigeria, Kenia i Ukraina. Wielka Brytania uplasowała się na 27. pozycji, a USA na 16. Rosja znalazła się w końcówce stawki na 72. miejscu.

"Wskaźniki przyrostu PKB w różnych krajach obniżają się, ale poziom przychodów jest na historycznie najwyższym poziomie lub mu bliski. Wydłuża się średnia oczekiwana długość życia, a zakres politycznych swobód rozszerza się na świecie, ostatnio w Afryce i na Bliskim Wschodzie." - zaznaczył cytowany przez TVN24.pl dyrektor wydziału prognoz Economist Intelligence Unit, Lazy Kekic.


Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!