Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratujmy Sienkiewiczowską Okrzeję!

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei
Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei wikipedia
Tekst odezwy prof. dra hab. Lecha Ludorowskiego , zawierającej protest przeciw składaniu odpadów w sąsiedztwie Kopca Henryka Sienkiewicza w Okrzei, to apel do każdego, komu nieobca jest sprawa pielęgnowania dziedzictwa narodowego.

Poniżej przedstawiam w pełnym brzmieniu tekst odezwy profesora Lecha Ludorowskiego, prezesa Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza, nadesłany w związku z bulwersującymi planami składowania odpadów ropopochodnych w sąsiedztwie zabytkowego Kopca Henryka Sienkiewicza w Okrzei.

Profesor Lech Ludorowski nadał jej tytuł "Ratujmy Sienkiewiczowską Okrzeję!".

"Zaledwie przed rokiem Towarzystwo im. Henryka Sienkiewicza ocaliło - z mojej inicjatywy - przed zagładą pamiątki Sienkiewiczowskie w Okrzei. Uratowaliśmy mogiłę Matki Noblisty, wznieśliśmy pomnik-mauzoleum, upamiętniający Ród autora "Trylogii". A teraz nowe niebezpieczeństwo zagraża zabytkom Okrzei! Znowu muszę apelować do samorządów Ziemi Łukowskiej, Województwa Lubelskiego, do Ministrów spraw wewnętrznych, środowiska, kultury, do posłów i senatorów, przede wszystkim do mediów. I znowu wołam: RATUJMY SIENKIEWICZOWSKIE PAMIĄTKI OKRZEI i ZABYTKI po CIECISZOWSKICH (antenatach Sienkiewiczów).

Oto 130 zdesperowanych Mieszkańców Okrzei zaalarmowało mnie dramatycznym zbiorowym listem, podpisanym przez Pana Stanisława Pieńkosza. Proszą mnie i Towarzystwo o zatrzymanie - budowanego w pobliżu kopca i pomnika Sienkiewicza, tuż pod ich oknami (na działkach nr 1016-2 i 1016-6) - centralnego wysypiska śmieci i ogromnej składnicy toksycznych odpadków (o pojemności 25.000 ton!), substancji niebezpiecznych dla zdrowia, szkodliwych dla zabytków. Oni liczą na naszą pomoc! Ufają, że skoro ocaliliśmy grób Matki Henryka i wznieśliśmy wspaniały pomnik, to znowu odważnie wystąpimy w obronie ich słusznej sprawy. TAK! SPRZECIWIAMY SIĘ ZAMIENIANIU OKRZEI w ŚMIETNISKO!

W pełni popieramy ten uzasadniony, obywatelski protest Mieszkańców Okrzei! Musimy uratować Okrzeję - pełną historycznych pamiątek po sławnych i zasłużonych dla Ojczyzny Rodach. Chrońmy więc ZABYTKOWY XVIII-wieczny KOŚCIÓŁ (nienaruszony przez kataklizmy wszystkich powstań, wojen, barbarzyństwo niemieckich okupantów, upływ czasu), zbudowany przez Teresę z Lelewelów Cieciszowską, prababkę Wielkiego Henryka, w którym ślub zawarli Jego Rodzice, ochrzczono twórcę "Trylogii", brata i siostry. Ratujmy na pobliskim cmentarzu MOGIŁĘ ŚP. STEFANII MATKI PISARZA, z takim trudem ocaloną, pieczołowicie odrestaurowaną, nad którą w modlitewnej ciszy pochylają się co rocznie tysiące osób wędrujących śladami Sienkiewiczowskiej pamięci. Ratujmy nad nią wzniesiony, wyjątkowy POMNIK MATKI i SYNA, mauzoleum Rodu Sienkiewiczów. Chrońmy zwłaszcza usypany nieopodal (w 1938 r.) ku czci Noblisty WIELKI KOPIEC zwieńczony (w 1980 r.) Jego pięknym marmurowym popiersiem. Tym wszystkim pamiątkom na historyczno-patriotyczno-religijnym szlaku Sienkiewiczowskim, odwiedzanym przez dziesiątki tysięcy, zagraża obecnie dewastacja, ruina, zagłada. KOŚCIÓŁ, GRÓB, POMNIKI, KOPIEC - zabytki położone tuż przy ruchliwej drodze - są szczególnie wrażliwe na wstrząsy, wyziewy, opary, a zaszkodzi im jeszcze bardziej ruch wielotonowych ciężarówek!

Dlatego wzywam Decydentów lokalnych i warszawskich, aby zapobiegli grożącej historycznej Okrzei katastrofie.Nie dopuśćmy do unicestwienia cennych zabytków historii i pamiątek przeszłości, przeciwstawmy się tej szkodliwej inwestycji! Nie musi ona przecież powstawać tuż w pobliżu zabytkowego kopca (wymagającego zresztą stałej konserwacji) i pod oknami 130 zrozpaczonych mieszkańców Okrzei. POWSTRZYMAJMY NISZCZENIE DÓBR KULTURY, póki nie jest za późno! Bądźmy choć raz mądrzy przed szkodą!

Mieszkańcom Okrzei przypominam zaś mądrą radę Sienkiewicz o SKUTECZNYM DZIAŁANIU, udzieloną (w 1902 r.) Polakom w Niemczech; mówi On: "ZNAJDŹCIE W SOBIE POTRZEBNĄ WYTRWAŁOŚĆ!" - a walkę o własne zdrowie i bezpieczeństwo historycznych zabytków - wygracie! Stosujcie się więc do tej rady!"
Lublin, 4 listopada 2013 r.

Prezes Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza

Prof. zw. dr hab. Lech S. Ludorowski

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto