Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Recenzja: "Ludzie na walizkach. Nowe historie" Szymona Hołowni

Robert Butkiewicz
Robert Butkiewicz
"Niezwykłe historie, które poruszają każdego. Ludzie, którzy stracili wszystko, a jednak znaleźli siłę, by iść dalej". Książka zawiera zapisy rozmów z ludźmi, których dotknęła choroba, śmierć bliskich, niemoc czy traumatyczne doświadczenia.

Większość z nas doświadczyła odejścia lub śmierci kogoś bliskiego: kolegi, ojca, matki. Może znamy też osobę, która ma problemy z alkoholem albo choruje na raka? Zazwyczaj takich ludzi nie dostrzegamy, zwłaszcza, jeżeli ich problemy "nas nie dotyczą". Możliwe też, że sami walcząc, zapominamy o tym, co ważne. Tracimy wiarę i siły, by pokonywać przeszkody.

Czytelnik, biorąc do ręki dość obszerną, bo liczącą 256 stron lekturę Hołowni, pozna opowieści dwudziestu ludzi, których los doświadczył w różny sposób. Często są to osoby sławne i znane, jak np. Tadeusz Broś, Bogusław Kaczyński czy ksiądz Adam Boniecki, ale również te, które żyją cicho wśród nas. Każda rozmowa jest autentyczna, dotykająca historii życia danego człowieka.

Tadeusz Broś opowiada o swojej walce z nałogiem alkoholowym, wsparciu syna, wyrzuceniu z TVP i pracy taksówkarza. "Wiesz, ja jestem już po tej stronie, z której Pan Bóg ludzi zabiera. Uświadamiam sobie, że nawet jeśli całe życie spędziło się w błocie, mamy jeszcze śmierć - ją można przeżyć godnie".

Pan Bogusław Kaczyński o przebytym udarze mózgu oraz śmierci siostry. "Odnoszę wrażenie, że ktoś tam na górze - wszystko jedno, jak go nazwiemy - powiedział: "W górę", a potem w zatrzymał rękę i powiedział: "Niech jeszcze zostanie trochę, jest tu jeszcze potrzebny". I zostawił mnie na tym świecie."

Ksiądz Adam Boniecki o śmierci i przemijaniu... "Stosunek do własnej śmierci się zmienia. Gdy ma się czterdzieści lat, śmierć to czysta teoria. Coś, co zdarza się innym. Kiedy człowiek spostrzega, że jest na tym świecie dłużej niż jego ojciec, niż jego dziadek, paniczny, zwierzęcy lęk przed śmiercią młodego człowieka przestaje być tak biologiczny".

Problemy dotykają nas wszystkich. Każdy musi się z pewnymi rzeczami zmierzyć, nad czymś się zastanowić. Życie (czy też Bóg) nie pytą nas o wiek, po prostu pewne rzeczy, wydarzenia mają miejsce. To od nas zależy, jak je wykorzystamy i czy pokonamy dane nam trudności. Warto jest spojrzeć na historie innych ludzi, ponieważ nieraz można odnieść je do naszego życia. Bywa, że poruszane problemy są trudne, traktowane jako temat "tabu" a jednak w tych osobach jest wystarczająco dużo odwagi, by o nich opowiedzieć. Możliwe, że dzięki temu, nasze poglądy na pewne sprawy się zreflektują. Ta książka dostarcza ku temu wielu momentów...

Do ludzi, którzy je podjęli, należy Halszka Opfer od najmłodszych lat molestowana przez despotycznego i złego ojca. "My byliśmy skazani na siebie i na to, że on mógł nas kiedyś pozabijać. Czasem uciekaliśmy z domu. Mieliśmy taką ciotkę, jestem jej do dziś wdzięczna...". Mimo ciężkiego dzieciństwa, bycia w roli ofiary (również jej rodzeństwa) i trudnej sytuacji w domu, potrafiła mu wybaczyć...

Są też świadectwa ludzi, którzy pomimo choroby, żyją dalej i walczą. Warto wspomnieć o Przemysławie Sobieszczuku, chorym na pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Wywiad z nim, ukazuje, jak silny psychicznie może być człowiek który w obliczu choroby i codziennego bólu potrafił ułożyć sobie życie. Ma żonę, dzieci, dobrą pracę. "Najważniejsze to starać się żyć tak, żeby nikt ci nie współczuł, bo jak ktoś ci współczuje, to sam zaczynasz sobie współczuć, wyobcowujesz się, tracisz kontakt z tym, co się dzieje naokoło".
Inni byli blisko tych, którzy potrzebowali wsparcia i pomocy. Wśród nich, jest ksiądz Henryk Błaszczyk. Ze śmiercią obcował wiele razy jako kapelan, założył też z przyjaciółmi hospicjum. Był on razem z rodzinami i ofiarami katastrofy smoleńskiej. Służył rozmową, pomocą, modlitwą lub po prostu swoją obecnością. "Byłem wstrząśnięty, w tym rozbitym samolocie byli ludzie, których uważałem za przyjaciół. Zacząłem modlić się za nich, za rodziny, które zostawili".

"Ludzie na walizkach. Nowe Historie" nie są łzawymi historiami ludzi, którzy użalają się nad swoim życiem. Ta książka ukazuje, jak pomimo przeciwności zachować wiarę i siłę, by się nie poddawać, a zarazem walczyć dalej - czasem nawet w obliczu zagrażającej śmierci - tak jak jej bohaterzy.

Szymon Hołownia - dziennikarz i publicysta, ur. w Białymstoku. Dyrektor programowy kanału Religia.tv, współpracuje z telewizją TVN, jest felietonistą "Newsweek Polska". Dwukrotny laureat nagrody "Grand Press" oraz laureat Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. ks. bpa. Jana Chrapka. Znany jako prowadzący programy "Mam talent", "Między sklepami" czy "Ludzie na walizkach". Autor książek: "Tabletki z krzyżykiem" (2007); "Ludzie na walizkach" (2008); "Monopol na zbawienie" (2009); "Bóg Życie i twórczość" (2010).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto