Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Recenzja: Samsung Galaxy A5 (2016)

Redakcja
Samsung Galaxy A5 2016
Samsung Galaxy A5 2016
Kolejna recenzja dotyczy modelu ze średniej półki smartfona. W cenie 1,5 tysiąca złotych mamy całkiem ładnie wyglądający ośmiordzeniowy smartfon Galaxy A5 2016 (SM-A510F).

Seria A została wprowadzona na rynek w 2014 roku. Stanowi narzędzie do walki z chińską konkurencją, a wyglądem nie odbiega od flagowych modeli. A5 2016 wyglądem trochę przypomina flagowca - Galaxy S6. Smartfon solidny, z obu stron pokryty szkłem Golirra Glass, a dookoła posiada aluminową ramkę. Niestety, obudowa ma tendencje do szybkiego palcowania się i jest śliska. Smartfon nie posiada diody powiadomień.

Standardowo dla Samsunga, pod 5,2 calowym ekranem Super Amoled o rozdzielczości 1080x1920 px zajmującym ponad 70% powierzchni przedniego panelu, znajduje się fizyczny przycisk, pełniący także funkcję czytnika linii papilarnych, których można zapisać maksymalnie 5. Niestety, nie jest on aktywny cały czas, bowiem w celu odblokowania urządzenia, należy najpierw wcisnąć przycisk by go wybudzić. Czytnik działa precyzyjnie i szybko. Ekran reaguje na jednoczesne dotknięcie w 5 punktach. Nad ekranem znajduje się logo Samsunga, czujnik światła i czujnik zbliżeniowy oraz obiektyw frontowego aparatu. Przedni aparat posiada rozdzielczość 5.0 MP (2576x1932 px). Aparat ten nagrywa filmy w rozdzielczości 2.1 MP (1920x1080 px). W obu aparatach odzworowanie kolorów ma przyzwoity poziom.

Z tyłu znajduje się kamerka główna o rozdzielczości 12,8 MP (4128x3096 px), nagrywająca filmy video w rozdzielczości, podobnie jak frontowa kamerka - 2.1 MP (1920x1080 px). Aparat ten posiada przysłonę f/1,9 oraz optyczną stabilizację obrazu OIS. Aplikacja aparatu jest bardzo funkcjonalna, bowiem posiada tryb profesjonalny; można ustawić w nim np. czułość ISO czy ekspozycję.

Smartfon posiada z jednej strony szufladkę na kartę micro SD oraz mini SIM (niestety nie działa w dual sim, a szkoda). Z drugiej strony natomiast znajduje się przycisk power i przyciski głośności. Na dole umiejscowiono gniazdo minijack, MicroUSB wspierający szybkie ładowanie, przeciętny głośnik multimedialny i mikrofon rozmów.

Smartfon ten wyposażony jest w chip Exynos 7 Octa wraz 8 rdzeniowym procesorem ARM Cortex-A53 @ 1600 MHz. Jest to jeden z pierwszych procesorów 64 bitowych, odznaczający się dużą energooszczędnością. Priorytetem nie jest wydajność, choć ten sprzęt jest wydajny. Na uwagę zasługuje fakt, że słuchawka posiada na swoim pokładzie 2 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci wewnętrznej (dla użytkownika - 11 GB) z możliwością powiększenia jej poprzez kartę micro SD do 128 GB.

Całością zarządza Android 5.1.1 Lollipop z nakładką TouchWiz. System działa płynnie, aplikacje szybko się uruchamiają, gry działają płynnie, jednak nie wiem jak by było po dłuższym użytku (kiedyś miałem Samsunga Galaxy Core Prime LTE, który po pół roku się zacinał). Wśród preinstalowanych aplikacji dużo nie znajdziemy i dobrze: S Terminarz, S Health, S Voice, Galaxy Apps, Smart Menedżer, narzędzia od Google oraz pakiet Office, chmura OneDrive oraz Skype.

W czasie użytkowania, tylko jeden raz aplikacja się zatrzymała. Był to AnTuTu Benchmark. A propo mowa o Benchmarku, to czas przedstawić wyniki z programów testujących. Smartfon ten dostał w AnTuTu 43.090 punktów w teście ogólnym, natomiast w teście HTML - 17.286. Drugi benchmark, w jakim przeanalizowałem telefon, to Vellamo, który wskazał 1635 w teście multicore, 1124 w teście metal. W przypadku przeglądarek - 2574 (Android WebView), 2853 (Chrome Browser), 2895 (Internet Browser)

Smartfon ten, który przez jeden z portali jest okrzyknięty mianem "prawie flagowca" posiada baterię o ogniwie 2900 mAh, co daje 2 dni średnio intensywnej pracy. Zanotowałem prawie 6 godzin SoT (screen on time). Uważam, że w tej cenie warto kupić Galaxy A5 2016, poprzednik modelu, A5, kosztuje już lekko poniżej tysiąca złotych.

Na blogu pod adresem http://pdabrowski.art.pl/recenzja-samsung-galaxy-a5-2016/ jest dostępna wersja recenzji wzbogacona o przykładowe zdjęcia wykonane tym smartfonem.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto