http://creativecommons http://creativecommons

http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.pl

Bliscy współpracownicy generała zakonu redemptorystów ojca Josepha Tobina od 28 września wizytują polską prowincję redemptorystów. Jednym z celów ich wizyty ma być Radio Maryja. Raport z wizytacji może zadecydować o przyszłości o. Rydzyka.

Wizytacja ojców Lopeza i Andrade być może zadecyduje o przyszłości ojca Rydzyka i Radia Maryja. Ojcowie Enrique Lopez z Paragwaju i Juventius Andrade z Indii do końca swojego pobytu - 29 listopada - będą rozmawiać z wieloma redemptorystami. Przede wszystkim z polskim prowincjałem zgromadzenia, ojcem Zdzisławem Klafką. Jak zapewniają źródła w Rzymie i Polsce ich wizyta była planowana od dawna i nie ma żadnego związku z ostatnimi wydarzeniami w Polsce. Zadaniem ojców jest sprawdzenie warunków pracy i funkcjonowania redemptorystów oraz ich działalności w Polsce.

Jednym z celów wizytacji ma być Radio Maryja. Nie jest to ponoć specjalna kontrola mediów kierowanych przez ojca Rydzyka. Radio Maryja i Telewizja Trwam będą potraktowane jako jeden z wielu aspektów działalności redemptorystów w Polsce.

Już w lipcu ojciec Tobin zapowiedział podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie Tadeusza Rydzyka i Radia Maryja przez światową Radę Generalną Redemptorystów dopiero po zapoznaniu się z raportem z Polski. Rada Generalna może uznać, że działalność zakonnika nie budzi zastrzeżeń, ale może nawet wykluczyć go z zakonu.

W lipcu, po opublikowaniu przez "Wprost" nagrania z wykładu o. Rydzyka, w którym między innymi nazwał Marię Kaczyńską czarownicą, jego działalność postanowił zbadać prowincjał redemptorystów, ojciec Klafka. Jednak w oświadczeniu wydanym wspólnie z generałem zakonu uznali, że nie ma podstaw do podjęcia działań przeciwko Rydzykowi, a taśmy uznali za prowokację.

Decyzji w sprawie ojca Rydzyka nie podjęła także na zebraniu w sierpniu Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Mimo że biskupi przegłosowali napisanie listu do generała zakonu redemptorystów z prośbą o interwencję, z powodu sprzeciwu części biskupów zaniechano podjęcia ostatecznej decyzji. Do tej pory KEP nie podjęła nowych działań. Na razie KEP nie komentuje wizytacji zakonników, uznając ją za "wewnętrzną sprawę redemptorystów" a nie całego Kościoła. Jednak, jak zapewnia, w razie konieczności po zakończeniu wizytacji zostanie wydane stosowne oświadczenie.

Czytaj też:
Ojciec Rydzyk zostanie usunięty z zakonu i Radia Maryja?
Unia nie dała na szkołę Rydzyka, da minister środowiska

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!