Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Referenda kontrolowane szansą na racjonalną politykę

Zdzisław Gromada
Zdzisław Gromada
Obecny system polityczny się nie sprawdza. Wielka trójka tj. obywatele, ludzie sukcesu ekonomicznego oraz autorytety moralne powinni wspólnie to zmienić. Zastanów się nad następującą propozycją.

Mamy wrodzone prawo do samodzielności i wolności. Efekty korzystania z tych praw są w istotnym stopniu zależne od naszych predyspozycji oraz naszego wychowania. W życiu osobistym samodzielności uczą nas rodzice. Niezależnie od efektów tej nauki w wieku 18 lat mamy pełne prawo decydowania o swoich sprawach. W sprawach publicznych realnie nie mamy możliwości samostanowienia. Wprawdzie mamy zapisane takie prawo w Art. 4 naszej Konstytucji lecz kolejne artykuły czynią go martwym prawem. Nasi „opiekunowie” nie są zainteresowani nauką nas obywatelskiej samodzielności wręcz przeciwnie. Nie mamy także wyznaczonego ostatecznego terminu naszej „dorosłości” do samodzielności.

Sytuacja jest dramatyczna. Nasi reprezentanci sprawujący rolę naszych opiekunów nie mają zapisanej w genach miłości do nas jak to mają nasi fizyczni rodzice i dbają nie o nasze interesy lecz przede wszystkim o swoje. Sami sobie ustalają nadmiernie korzystne warunki pracy i płacy. Dla utrzymania się u władzy w naszym imieniu zaciągają katastrofalnie wysokie kredyty i niedostatecznie dbają o nasz „dom” tj. środowisko naturalne w którym żyjemy.

Autorytety w sprawach ekonomii i etyki weryfikatorami pomysłów obywateli

Niezależnie od polityków nieformalną ale istotną władzę pełnią również elity finansowe oraz kościoły. Podobnie jak politycy oni również, a może przede wszystkim, są przeciwni naszej samodzielności. Ci pierwsi obawiają się, że „ciemny lud” jest roszczeniowy. Uzna, że to niesprawiedliwe, że oni mają nadmiar „kasy” gdy większość bieduje. Boją się, że lud przegłosuje: „powinno być sprawiedliwie – wszystkim po równo”. Ludzie duchowni z kolei boją się, że w dzisiejszych czasach rozwiązłości lud przegłosuje swój „dekalog” - każdy sobie ustala zasady moralne. Trzeba przyznać, że obydwa zagrożenia są realne. Jeśli ludzie biznesu i duchowni nie będą mieli gwarancji blokady nierozsądnych, nieracjonalnych i niemoralnych decyzji ludu to nie mamy szans na DB.

Podstawą racjonalnych decyzji politycznych jest kompromis. Ponieważ obecny stosowany system polityczny nie daje nam żadnych szans na dobre jutro powinniśmy go zmienić.

Propozycja racjonalnej nowelizacji naszego systemu politycznego

1. Powołanie Obywatelskiej Komisji Ekonomicznej (OKE) składającej się ze stu obywateli którzy w roku ubiegłym wpłacili do budżetu największy osobisty podatek dochodowy. Decyzje OKE podejmuje zwykłą większością głosów.

2. Powołanie się dziesięcioosobowej Religijnej Komisji Obywatelskiej (RKO) składającej się z przedstawicieli 9 najbardziej licznych ugrupowań religijnych oraz przedstawiciela niewierzących. Decyzje RKO podejmuje jednogłośnie.

3. Grupie 1000 obywateli dajemy prawo wyjścia z dowolnym projektem Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej (OIU). By projekt mógł być zarejestrowany u Marszałka Sejmu musi mieć akceptację OKE oraz RKO.

4. Grupie inicjatywnej OIU dajemy pół roku od momentu zarejestrowania projektu referendum w Sejmie dla zebrania pod nim minimum 99 000 podpisów obywateli popierających projekt.

5. Sejm w przeciągu pół roku musi wyznaczyć dla OIU termin ogólnokrajowego referendum. Wynikiem referendum jest rozwiązanie (wariant) które uzyskało zwykłą większość głosujących i jest wiążący niezależnie od frekwencji referendalnej.

Jeśli zmiany ustrojowe akceptują najaktywniejsi, najsprawniejsi ekonomicznie obywatele, autorytety od spraw duchowych oraz większość obywateli nasi szanowni reprezentanci nie mogą tego lekceważyć. Powinni to zaakceptować. Spróbujmy to przeforsować. Wszyscy na tym skorzystamy. Dogadajmy się w tej sprawie.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto