Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Refleksje po XIX Światowym Forum Mediów Polonijnych

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Dziennikarze, uczestniczący od 5 do 12 września w Światowym Forum Mediów Polonijnych Tarnów-Szczecin-zachodniopomorskie, stwierdzili, że organizatorzy spełnili wzorowo swój obowiązek. Zadowoleni są też współorganizatorzy ze spełnionego zadania.

Tradycyjnie, jeżeli dana impreza trwa kilka dni, należy dokonać jej podsumowania oraz analizy. Podstawowe pytanie brzmi: czy Forum spełniło swoje zadanie? Dlaczego, mimo tak ważnej imprezy, było nikłe zainteresowanie niektórych instytucji centralnych, np. z Małopolski?

Co dało forum uczestnikom? Liczby mówią same za siebie: 150 polonijnych dziennikarzy z całego świata, między innymi z tak odległych rejonów jak RPA, Kazachstanu, USA, Kanady, Ukrainy, Rosji oraz innych części Europy. W Forum uczestniczyło bardzo dużo osób młodego polonijnego pokolenia. Najstarsza uczestniczka, P. Maria z USA, miała 95 lat.

Region zachodniopomorski jest mało promowany w Polsce. Dla osób starszego pokolenia, w tym też polonijnego, Karlino było snem o potędze Kuwejtu polskiego, z uwagi na znaleziony gaz i ropę. Została tylko historia. Ustronie Morskie pokazało, jakie mamy ładne i czyste morze.

W świecie miasto Konin kojarzy się z hutą aluminium. Szczecin natomiast z upadłą stocznią i głośnym ostatnio skandalem z rurą gazową, utrudniającą wpłynięcie dużych statków morskich do Świnoujścia. Mimo to, jest to ważny port handlowy w Polsce.

Połczyn Zdrój to nie tylko uzdrowisko, ale region o historycznym znaczeniu, pełen lasów, jezior i czystego powietrza. Mało kto wie, że w małej miejscowości Barzkowice co roku odbywają się jedne z największych w Polsce Targów Rolnych o nazwie „Agropomerania".

Światowe Forum Mediów Polonijnych oraz dziennikarze polonijni dotychczas odwiedzili między innymi: Małopolskę i Kraków, Mazowsze, Warszawę oraz oczywiście Sejm i Senat RP, Wielkopolskę, Śląsk, województwa: podkarpackie, łódzkie, pomorskie, warmińsko-mazurskie. W tym roku Szczecin i województwo zachodniopomorskie.

Czytaj więcej -->

Stowarzyszenie Małopolskie Forum Współpracy z Polonią powstało w 1999 roku z inicjatywy polskich i polonijnych środowisk. Od samego początku jego istnienia prezesem jest znany animator i przedsiębiorca ziemi tarnowskiej, mgr inż. Stanisław Lis autor 48 publikacji o tematyce promocji przedsiębiorczości oraz spraw związanych z Polonią.

W swoich szeregach skupia dziennikarzy, działaczy kultury, animatorów polskiej kultury w środowiskach Polonii na wszystkich kontynentach. Głównym zadaniem organizacji jest wspieranie mediów polonijnych, zwiększanie więzi kulturowych, społecznych, gospodarczych środowiska polonijnego z macierzą.

Refleksje. Miejmy nadzieję, że XX Światowe Forum Mediów Polonijnych otrzyma wsparcie finansowe i merytoryczne od Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Ministerstwa Sportu i Turystyki RP, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Polskiej Izby Turystyki innych strategicznych sponsorów.

A może też zainteresuje się tym tematem Ministerstwo Gospodarki RP. Prawie 150 osobowy sztab dziennikarzy polonijnych na takiej imprezie, to duża promocja Polski na świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto