Plakat konferencji Plakat konferencji

Plakat konferencji (© scan plakatu)

28 lutego Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego zorganizowała kolejną konferencję związaną z problem ochrony intelektualnej w internecie.

Lutowe spotkaniem MARR zainaugurował program szkoleń i konferencji w 2012 roku dla małych i średnich przedsiębiorstw. Lutowe seminarium nosiło nazwę "Wirtualna rzeczywistość - rzeczywiste problemy".

Obecnie wiele mówi się o ACTA. Jak się okazuje, wiele punktów prawnych w tym temacie już w Polsce istnieje. Niestety, brak informacji i upublicznienia treści przez kompetentne czynniki powoduje, że powstał zbędny problem.

Pani dr Ożegalska-Trybalska z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
przedstawiła rzeczywiste problemy własności intelektualnej w produktach multimedialnych oraz środowisku technik cyfrowych.

Do ochrony własności intelektualnej dochodzą nowe przedmioty oraz tematy. Systematycznie naruszane są prawa autorskie w internecie poprzez linkowanie, serwisy torrentowe. To usługodawcy odpowiadają za to, co oferują przez drogę elektroniczną.

Jednym z tematów była obecnie głośna sprawa ACTA, regulująca przepisy zakresu ochrony własności intelektualnej twórców różnych produktów oraz korzystania z utworów w środowisku cyfrowym.

Do nowych przedmiotów ochrony własności intelektualnej w internecie
zalicza się przykładowo strony www. Adresy tych stron używane w charakterze oznaczeń odróżniających od innych podobnych jak znaki towarowe, oznaczenia przedsiębiorstw, elektroniczne bazy danych.

Zastanawiano się nad tym, co to jest dozwolony użytek w sieci. Wyjaśniono jaka jest odpowiedzialność usługodawców świadczących publicznie usługi elektroniczne.
Specyfiką ochrony programów komputerowych jest ograniczony zakres osobistych praw autorskich wszystkich twórców oprogramowania komputerowego. Twórcy mają prawo do wytworzonego autorskiego programu, do oznaczenia go swoim nazwiskiem. Jest to tylko fragment z uwagi, że wykład jest chroniony prawem autorskim.

Warto korzystać z organizowanych przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego w Krakowie seminariów, konferencji. Prowadzone są na wysokim poziomie, zawsze uczestnicy otrzymują fachowo opracowane konspekty. Wykładowcami są nie tylko teoretycy ale też praktycy oraz prawnicy mający wieloletnie doświadczenie w danej tematyce.

Za kilka tygodni odbędą się kolejne spotkania.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!