Obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej bedą miały charakter państwowy. Za ich organizację odpowiada minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Osoba ministra gwarantuje, że będzie to uroczystość udana.

Obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej bedą miały charakter państwowy. Za ich organizację odpowiada minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Osoba ministra gwarantuje, że będzie to uroczystość udana. Organizator powiadomił już prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, że powinna potraktować rocznicowe uroczystości priorytetowo i zadbać o ich pokojowy przebieg.
Obchody ddbędą się na zarezerwowanej przestrzeni, otoczonęj strefą ochronną, niedostępną dla żadnych innych zgromadzeń. Warszawski ratusz wydał w sumie 17 zakazów gromadzenia się osób chętnych do przyłączenia się czy choćby tylko towarzyszenia oficjalnym obrządkom. Niedaleko Pałacu Prezydenckiego odbędzie się jedynie wiec poparcia dla szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. (Sam Tusk okazał się jednak średnio tym zainteresowany).

Obchody odbędą się na skromnie wydzielonym odcinku Krakowskiego Przedmieścia, od ulicy Karowej do pomnika Adama Mickiewicza. Ale musi się tam pomieścić bogaty program uroczystości obliczonych na trzynaście godzin. Rozpoczną się o godz. 8 mszą w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po niej zgromadzeni przejdą, jak co miesiąc, pod Pałac Prezydencki, gdzie będzie odczytany apel pamięci. Tam też, „zaplanowano - jak to ujmuje oficjalny program - bloki filmowo-koncertowe“, przerywane modlitwami: Anioł Pański o godz. 12, Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15. O 16.30 przemówi prezydent Andrzej Duda. Program niestety nie precyzuje, jakiego rodzaju imprezy kryją się pod pojęciem bloków filmowo-koncertowych; ze względu na okoliczności nie będą one chyba miały zbyt ludycznego charakteru. O godz 19.00 będzie celebrowana druga msza święta. Dwie godziny później uroczyste obchody zakończy drugie czytanie apelu smoleńskiego i przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Jeśli poprzestać na lekturze oficjalnego programu, można dojść do mylnego wniosku, że te obchody, chociaż znacznie rozbudowane, nie różnią się zbytnio od zwykłych obrządków towarzyszących miesięcznicom. Urzędnicy ratusza wiedzą jednak, że rozpoczną się one już 9 kwietnia od godz. 20 i będą trwały do 10 kwietnia do godz. 24; imprezy odbywać się będą w rejonie Rynku Starego Miasta, ulic Świętojańskiej, Jezuickiej, Kanonii, Placu Zamkowego, Krakowskiego Przedmieścia i ul. Karowej.

W oficjalnym programie nie ma również wzmianki o innych wydarzeniach związanych z rocznicą. W kancelarii premiera odsłonięta zostanie tablica ku pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wicepremiera Przemysława Gosiewskiego i ministra do spraw służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna. W Sejmie Poczta Polska i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych organizują wystawę poświęconą „emisji filatelistycznej Pamiętamy 10.IV.2010 ”. W holu wytwórni stanie popiersie zmarłego prezydenta.

Swoisty happening szykuje z tej okazji Antoni Macierewicz. Ku zaskoczeniu posłów PIS szef MON niespodziewanie zaprosił ich mailem na „uroczystość odsłonięcia pomnika śp. prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego”. Pomnik, którego nikt nie widział, ma być ustawiony przed siedzibą dowództwa garnizonu Warszawa. Gmach garnizonu ozdobią portrety pasażerów tragicznego lotu do Smoleńska.

Pęd do coraz solenniejszego czczenia zaiste tragicznej katastrofy przywodzi podobno niektórych na myśl, żeby wychodząc naprzeciw tej potrzebie dzień 10 kwietnia ustanowić świętem państwowym. Stworzyłoby to jednak pewien problem - jak pogodzić obchodzone raz w roku święto z comiesięcznymi spotkaniami czcicieli katastrofy pod Pałacem Prezydenckim.

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!