RMŚ: Latvala triumfował w Rajdzie Szwecji!

Kamil Skoczylas
Fin Jari-Matti Latvala po raz drugi w karierze zwyciężył w Rajdzie Szwecji. Tym samym podtrzymał świetną passę forda, który na śnieżnych trasach skandynawskiego kraju jest niepokonany od 2006 roku! Podium dopełnili Hirvonen i Ostberg.

Latvala legitymował się z najlepszym czasem przez większą część rajdu i po zaciętej walce z nowym zawodnikiem Citroena, a zarazem swoim byłym partnerem Mikko Hirvonenem, wygrał z nim różnicą niespełna siedemnastu sekund. Prawie czterdzieści stracił Norweg Mads Ostberg, także jeżdżący fordem fiestą.

Pierwsza dziesiątka klasyfikacji generalnej została zdominowana przez zawodników forda. Partner Latvali, mistrz świata z 2003 roku, Petter Solberg, z którym walkę o najniższym stopień podium zwyciężył inny z Norwegów, Mads Ostberg, został sklasyfikowany na nielubianym przez sportowców czwartym miejscu. Za Solbergiem znalazł się niespełna 22-letni Rosjanin Jewgienij Nowikow. Zwycięzca Rajdu Monte Carlo, Francuz Sebastien Loeb, po raz kolejny występu na szwedzkich trasach nie zaliczy do udanych. Już w pierwszym dniu uderzył w lodową bandę, co wykluczyło go z walki o zwycięstwo. Ostatecznie wywalczył i tak wysoką szóstą pozycję. Na pocieszenie ośmiokrotnemu mistrzowi świata pozostało zwycięstwo w klasyfikacji Power Stage, a więc ostatnim odcinku specjalnym, przed Latvalą i Solbergiem.

Czołową dziesiątkę dopełnili Patrick Sandell w Mini Cooperze, a także kolejni zawodnicy w fordzie fieście - Martin Prokop i Eyvind Brynildsen.

Zawodnicy PWRC z Michałem Kościuszką na czele tym razem nie brała udziału w skandynawskiej rundzie, jednak do rywalizacji przystąpili zawodnicy SWRC. Ostatecznie najlepszy okazał się Szwed P.G. Andersson, pomimo dwuminutowej kary, otrzymanej za używanie części niezgodnych z homologacją.

W rajdzie udział wzięli trzej Polacy. Michał Sołowow, także jadący fiestą WRC, rywalizację ukończył na 24. miejscu. Maciej Oleksowicz, korzystający z tego samego modelu, jednak w specyfikacji S2000, był trzydziesty szósty (szósty w SWRC). Jerzy Para, jadący renault clio, sklasyfikowany został na 40. pozycji, jednak w klasie 8 okazał się najlepszy!

W klasyfikacji generalnej pozycję lidera utrzymał Loeb. Triumfator Latvala awansował na czwartą lokatę, po zerowym dorobku w Monte Carlo. Drugi jest partner Francuza, Hirvonen, natomiast trzeci Solberg. W rajdzie nie startował drugi w inauguracyjnych zawodach Hiszpan Dani Sordo, jeżdżący mini cooperem. W punktacji SWRC prowadzi drugi w tych zawodach Craig Breen, przed Anderssonem i Pontusem Tidemandem. Oleksowicz zajmuje szóste miejsce.

Następna runda odbędzie się na trasach Meksyku, 8-11 marca.