Flagi chorwackie Flagi chorwackie

Flagi chorwackie

Dziś mija równo 23 lata od ogłoszenia niepodległości Republiki Chorwacji. Państwo powstało w wyniku wojny między Chorwacja, a Serbią. Jak wspomina uczestnik wydarzeń, Ivo Josipović państwo rodziło się w niepewnych i trudnych czasach.

„Wolność i demokrację naszej ojczyzny osiągnęliśmy w czasie wojny domowej w walce z agresją. Dzięki wspólnej woli udało nam się zachować nasze młode państwo” – pisze Josipović. – Świętując Dzień Niepodległości, pamiętajmy wszystkich, którzy pracowali nad tworzeniem, obroną i dobrobytem nowoczesnej Chorwacji, zwłaszcza tych, którzy są za wolność oddali własne życie. Jesteśmy głęboko wdzięczni im za ich ofiarę”.

W swym liście otwartym uczestnik wydarzeń sprzed 23 lat zaznacza, że do dziś pamięta dlaczego Chorwaci tak bardzo chcieli niepodległości, dlaczego o nią prosili. Chcieli demokracji, dobrobytu, poszanowania praw człowieka i lepszego życia. Serbia zawsze chciała dominować i narzucać swój punkt widzenia innym stowarzyszonym w byłej Jugosławii republikom. Retoryka w niektórych serbskich kręgach politycznych nie zmieniła się do dziś. Nadal część nacjonalistycznie nastawionych Serbów śni o wielkiej Jugosławii pod serbskim przywództwem. Jednak jest to nierealne z uwagi na odmienności etniczne na Bałkanach i dążenia do samodzielności narodowej byłych republik, które już się odłączyły i stworzyły własne struktury państwowe. Obecnie ruch separatystyczny nabrzmiewa w Vojvodinie, która chce samodzielności może nie tyle jako osobne państwo, ale z silną autonomią.

„Naszym obowiązkiem jest iść dalej. Robić więcej i lepiej dla naszej ojczyzny, dla naszych obywateli, osób i rodzin. To nasz obywatelski obowiązek. Nikt inny nie zadba o nasz kraj. musimy to zrobić sami. Nikt nie będzie jej kochał bardziej niż my sami. Życzę jej wielu sukcesów” – pisze dalej Josipović, zachęcając by wszyscy Chorwaci zarówno w kraju, jak i zagranicą wykazali się pracą, kreatywnością, przedsiębiorczością i zaangażowaniem na rzecz swojej ojczyzny. – „Zróbmy wszystko, aby pokonać kryzys gospodarczy, który tak mocno zagroził ubóstwem wielu ludziom, zabierając niekiedy źródła utrzymania. Chcę wszystkim naszym obywatelom życzyć, aby zawsze być dumni ze swojej ojczyzny, ziemi, wolności, demokracji i dobrobytu”.

Piękne to życzenia na Dzień Niepodległości, pozbawione politycznego jadu, zawiści i rywalizacji. Podkreślające, że w jedności jest siła. Tylko zazdrościć, że Chorwaci potrafią pokonać polityczne uprzedzenia i cieszyć się wolnością mimo kryzysu i trudnej sytuacji ekonomicznej.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!