Rodzice dzieci niepełnosprawnych domagają się, by Donald Tusk spełnił wreszcie swoje obietnice Rodzice dzieci niepełnosprawnych domagają się, by Donald Tusk spełnił wreszcie swoje obietnice

Rodzice dzieci niepełnosprawnych domagają się, by Donald Tusk spełnił wreszcie swoje obietnice (© By Πρωθυπουργός της Ελλάδας, modified by PL Przemek (Flickr) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons)

19 marca rozpoczął się protest rodziców dzieci niepełnosprawnych. Ich głównym żądaniem jest uznanie całodobowej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny za pracę. Domagają się również podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego.

Ogólnopolski protest odbywa się w Warszawie, przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Może potrwać nawet cztery dni. Jak podaje Nasz Dziennik podobne akcje będą odbywać się w innych miastach m.in. przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.

Premier obiecał podwyższenie świadczeń w 2009 roku. Zmiany w systemie miały zostać wprowadzone w ciągu trzech lat. Rodzice niepełnosprawnych skarżą się, że słyszą ciągle te same obietnice. Podkreślają, że nie potrzebują słów rzucanych na wiatr, lecz konkretnej pomocy ze strony premiera.

Na portalu Wirtualna Polska czytamy jaki zasiłek na swoje pociechy dostają rodzice. Wysokość świadczenia na niepełnosprawne dziecko od ośmiu lat wynosi 153 złote. Kwota ta ma wystarczyć na zakup leków, specjalnego sprzętu do rehabilitacji oraz samo jej opłacenie. Większy zasiłek dostają rodzice, którzy rezygnują z pracy. Jednak i ta kwota nie jest zadowalająca. Osoby te otrzymują miesięcznie 620 złotych. Prezes Rady Ministrów, Donal Tusk deklarował wprowadzenie specjalnej ustawy od 1 stycznia 2014 . Miałaby ona za zadanie podwyższyć świadczenia na poziomie najniższej krajowej. Jedna z uczestniczek protestu oświadcza, że odbywały się rozmowy i konsultacje w tej sprawie. Nie ma natomiast żadnego rezultatu tych spotkań, bowiem przepisy nadal nie weszły w życie.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!