Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne (© Fot. polskapresse)

Stowarzyszenie "Mam Przyszłość" wraz z Iwoną Hartwich organizują w Toruniu protest przeciw dyskryminacji i skandalicznym warunkom życia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Odbędzie się on 12 kwietnia 2012 roku.

Jak informują organizatorzy, głównym założeniem protestu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy rodzin, w których znajduje się osoba niepełnosprawna. Protest będzie polegał na chodzeniu z transparentami po przejściu dla pieszych.

Organizatorzy przygotowali petycję do premiera Donalda Tuska, w której domagają się polepszenia warunków opieki rodziców nad osobami niepełnosprawnymi poprzez uniezależnienia progu dochodowego uprawniającego do pobierania świadczenia, od progu dochodowego obowiązującego dla świadczeń rodzinnych czy też podwyższenia kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, które obecnie wynosi 520 zł na brutto, do około 1500 zł oraz corocznej waloryzacji tego świadczenia.

Rodzice będą postulować także o przywrócenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego dla obojga rodziców, rezygnujących z pracy zawodowej, jeśli w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko niepełnosprawne. Ważne dla nich jest również podwyższenie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego, co pozwoliłoby na zakup większej liczby lepszej jakości środków potrzebnych do opieki nad dziećmi. Zwiększenie podstawy opłacania składek emerytalno-rentowych i odprowadzanie ich do osiągnięcia wieku emerytalnego wszystkim rodzicom dzieci niepełnosprawnych, co pozwoli na uzyskanie przyzwoitego świadczenia emerytalnego przez rodziców, którzy zrezygnują z pracy zawodowej na czas opieki nad chorym dzieckiem.

Rodzice osób niepełnosprawny chcieliby również przywrócenia prawa do wcześniejszych emerytur dla rodziców oraz wprowadzenia przepisu gwarantującego dziedziczenie prawa do świadczenia emerytalnego.
Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych chcą również utworzenia nowego zawodu: asystenta-pielęgniarza dla rodziców rezygnujących z pracy zawodowej, ze względu na stan zdrowia dziecka niepełnosprawnego.

Protest odbywać się będzie przy placu Armii Krajowej, przy wiadukcie kolejowym. Zbiórka o godz. 13. Przewidziany koniec manifestacji o godz. 16.

Materiał powstał na podstawie informacji ze strony Forum Rodzin Osób Niepełnosprawnych.

Znajdź nas na Google+

Współautor artykułu:

  • Marta Wróbel

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!