Nieco później, niż corocznie, obchodzono w Chorzowie Międzynarodowy Dzień Romów, przypadający kalendarzowo na dzień 8 kwietnia. W Starochorzowskim Domu Kultury, już po raz trzeci odbył się Festiwal Kultury Romskiej


Organizatorami imprezy, przebiegającej pod honorowym patronatem Andrzeja Kotali, prezydenta Chorzowa, reprezentowanego przez pełnomocnika Jerzego Bogackiego, były dwa, znane na Górnym Śląsku stowarzyszenia: Gliwickie Stowarzyszenie Romów oraz Stowarzyszenie Romów Gandhi z Rudy Śląskiej.

Obszerna sala była pełna, a na scenie królowały piosenki romskie i polskie (Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma...), wszystkie o Romach i ich barwnym życiu, żywiołowe tańce i... poezja.

Izolda Kwiek, „mistrzyni ceremonii”, i duch sprawczy całego przedsięwzięcia, zadeklamowała wiersz ze swojego najnowszego tomiku, pt.: Jak dotyk słońca, który niebawem się ukaże. Tomik dedykowany jest kolejnemu wnukowi, Brajanowi, a ponieważ Izolda ma wiele wnucząt, więc i tomików możemy spodziewać się licznych.

Także znany zespół rodzinny utalentowanych muzycznie i wokalnie Sióstr Kąkol, zaprezentował w repertuarze poezji śpiewanej utwór Izoldy Kwiek „Bo Cyganka też umiera".

Poza nimi wystąpiły: Romski Zespół Dziecięcy z Chorzowa, wokalista Ricco, zespół Gipsy Boys i Lesiako Kwiatkowski, zabrzański zespół Bachtałe Ciawe oraz rudzki Tabor. Wszyscy bawili się znakomicie.

Dodatkowe atrakcje stanowiły: poczęstunek potrawami tradycyjnej kuchni romskiej i cygańskie wróżby.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!