Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rosja posiada kody do dronów oferowanych Polsce przez izraelską firmę

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
By U.S. Air Force photo by Paul Ridgeway [Public domain], via Wikimedia Commons
Dymisja gen. Skrzypczaka, odbiła się głośnym echem. Do niepochlebnych komentarzy dochodzą dziś informacje o tym, że Rosja ma kody źródłowe do oferowanych Polsce przez Izrael dronów.

Generał Waldemar Skrzypczak wiedział lub przepowiedział, że kody źródłowe do dronów oferowanych Polsce przez izraelską firmę, mogą być w rękach Rosjan. Taką informację, jako tezę, przedstawił gen. Skrzypczak w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" ("DGP"), i w dniu publikacji rozmowy z gazetą, podał się do dymisji. Teza ta – jak się okazuje - ma potwierdzenie w informacjach publikowanych przez Wikileaks - pisze "DGP". Czy "gen. Skrzypczak zachowywał się dwuznacznie"? – zastanawia się TVN24.

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", gen. Skrzypczak, jako wiceminister obrony narodowej – informuje portal TVN24 - wspominał o samolocie Heron, wytwarzanym przez firmę IAI (izraelski wytwórca samolotów wojskowych). To poważny konkurent koncernu Elbit - jednego z największych producentów elektroniki obronnej i dronów, o którego faworyzowanie – jak pisze "DGP" - posądzano Waldemara Skrzypczaka. Trwa bitwa o miliardy. Świat – zdaniem ekspertów - walczy o kontrakty w polskiej zbrojeniówce.

Teza, iż kody źródłowe do oferowanych Polsce przez izraelską firmę samolotów bezzałogowych, są prawdopodobnie w rękach Rosjan, znajduje również potwierdzenie w informacjach udostępnionych przez Wikileaks. Jak się okazuje, w lutym 2012 roku, portal "DGP" publikował e-maile pracowników amerykańskiego ośrodka analitycznego, Stratfor. Według dobrze zorientowanego informatora Stratforu, "Rosja rzeczywiście miała dokonać wymiany informacji z Izraelem, na temat uzbrojenia".

"DGP" pisze, że służby moskiewskie w swoim czasie miały udostępnić Tel Awiwowi, kody źródłowe do rakiet Tor-M1, które "wcześniej sprzedała Iranowi". Izrael w zamian, miał natomiast udostępnić kody źródłowe do samolotów bezzałogowych, które wcześniej - przed rosyjską inwazją w 2008 roku - sprzedał Gruzji.

Według "DGP", na kilka miesięcy przed przekroczeniem przez wojska rosyjskie tunelu Rokijskiego, w drodze do Osetii Południowej, władze Gruzji miały zgłosić się, m.in. do Meksyku, w sprawie zakupu produkowanych u nich dronów. Gruzja dysponowała już wtedy samolotami bezzałogowymi, ale z Izraela, które kupiła od dwóch słynnych firm: IAI i Elbit. Władze Gruzji miały wiedzieć też, że służby Rosji mogą dysponować kodami źródłowymi, do ich samolotów bezzałogowych.

Stanisław Cybruch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto