Według śląskiej tradycji na urodziny, czyli geburstag, nikogo nie trzeba zapraszać. Goście sami przychodzą z gyszynkami. Na 20. urodziny Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka, przyszło wielu przyjaciół.

Nowo wybrana prezydent miasta, Grażyna Dziedzic, także. Honory gospodyni pełniła dyrektor Barbara Nowak. Przybyła rodzina inicjatora i patrona placówki: syn Stanisław Chrobok z małżonką Krystyną oraz córka Stefania z mężem Henrykiem Walatko.

Naprawdę muzeum istnieje o wiele dłużej. Powstało w 1976 roku, jako Izba Regionalna,wymyślona przez Towarzystwo Przyjaciół Rudy Śląskiej, potem funkcjonowało jako Muzeum Społeczne. 13 grudnia 1990 roku zyskało oficjalny status placówki muzealnej. Feralna data nie przyniosła na szczęście pecha.

O trudnych, lecz pełnych pasji początkach muzeum opowiedzieli jego współtwórcy: Antoni Ratka (znany historyk), Kornelia Szmit (pierwsza dyrektor), Michał Lubina (kierował placówką przez dziesięć lat).

Andrzej Godoj dokonał multimedialnej prezentacji stałych ekspozycji muzealnych. Kolekcje mebli i sprzętów domowych, sztandarów, pamiątek powstańczych, czy zbiory prac artystów nieprofesjonalnych, stawiają rudzkie muzeum w gronie placówek liczących się nie tylko w regionie. Słynie muzeum także z ambitnych, cyklicznych przedsięwzięć kulturalnych: Rudzkiej Jesieni Plastycznej odbywającej się od lat 43., konkursów i wystaw szopek bożonarodzeniowych, przeglądów dziecięcych i młodzieżowych zespołów jasełkowych, konferencji naukowych, ciekawych wystaw czasowych oraz własnych wydawnictw.

Spotkanie przy kawie i ciastach umilały standardy jazzowe w wykonaniu Pawła Cieplaka (akordeon) i Alana Wykpisza (gitara basowa).

Utwory własne i cudze czytali albo deklamowali z teatralnym talentem rudzcy poeci: Krystian Gałuszka, Michał Lubina i Jerzy Mazurek. Nie obyło się oczywiście bez prezentów, które wzbogaciły i tak bogate zbiory eksponatów oraz zasoby biblioteczne.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!