Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Dzień Śląskiej Godki

Redakcja
Bronisław Wątroba
Bronisław Wątroba Adam K. Podgórski
Na trzy dni przed Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego, w Rudzie Śląskiej obchodzono po raz drugi z rzędu Dzień Śląskiej Godki.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiło UNESCO na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu, gdzie w 1951 r. zginęło 5 studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego, a także dla podkreślenia wyjątkowego znaczenia różnorodności językowej dla świata. Rudzkie obchody zorganizowało Koło Związku Górnośląskiego w Halembie wraz ze znanym, pełnym pasji działaczem społecznym, propagatorem śląskiej mowy, Bronisławem Wątrobą.

W auli Gimnazjum nr 5 im. Powstańców Śląskich spotkała się młodzież z trzech rudzkich dzielnic: Halemby, Goduli i Orzegowa, by dopingować uczestników konkursu recytatorskiego.

Przybył wiceprezydent miasta Jacek Morek, zastępca przewodniczącego Rady Miasta, Zbigniew Domżalski, radni, przedstawiciele szkół, bibliotek, organizacji pozarządowych. Imprezę poprowadziła Patrycja Pawera.

Turniej poprzedziła prelekcja Sabiny Bonczek-Nowak na temat rangi języków ojczystych i regionalnych, z której wynikało, że o mowę śląską należy dbać codziennie i nieustannie, gdyż jest ona dorobkiem i znaczącym dobrem kultury narodowej.

W konkursie uczestniczko 11 deklamatorów z podstawówek i gimnazjów rudzkich. Jury w składzie: Krystian Gałuszka, ks. Jan Małysek, Jan Wyżgoł i Norbert Klosa nabiedziło się srodze, gdyż wiersze były ciekawe, a poziom uczestników wysoki. Po sporach, przyznało pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych Natalii Wieczorek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr
25, za recytację wiersza Krzysztofa Kokota "Kołoc ślónski".

- We kategorii gimnazistow piyrsze miejsce zajon Rafał Ziomek ze Gimnazjum numer 9. – dopowiada Bronisław Wątroba. - Recytowoł wiersz autorstwa rechtorki tego gimnazjum, Jolanty Pączkowskiej ło titule "Oma Hyjdla". Nagrody ufundowali: Pro Loquela Silesiana – Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy, Eugeniusz Marszałek, Bronisław Wątroba i Aleksander Wrana.

Jedna z uczestniczek, halembianka Karolina Szczyrba ze Szkoły Podstawowej nr 25 wyznała, że w jej rodzinie na co dzień rozmawia się po śląsku. - Nojlepi po noszymu łozprawio starzik, Gerard Szczyrba.

Potem trupa teatralna z Gimnazjum nr 8 pokazała zabawną scenkę pt. ”Straszliwa łopowieść o czornym guminioku na hasioku”, według tekstu rudzkiego pisarza Kazimierza Szymeczko. Godkę o poemacie Norberta Bonczyka "Góra Chełmska" pedzioł Norbert Klosa, laureat zaszczytnego tytułu "Ślązak Roku 2007".

Gospodarz Dnia Śląskiej Godki, Bronisław Wilk, dyrektor Gimnazjum nr 5 podkreśla, że imprezy tego typu stanowią element realizowanego przez szkolę programu edukacji regionalnej, na który składają się także wycieczki po mieście i Śląsku, wyprawy do muzeów, pogadanki, konkursy.
Gudulskie spotkanie było znakomitą okazją do uhonorowania nauczycieli zaangażowanych w proces utrwalania i przywracania gwary śląskiej. Brązowymi odznakami „Pszociel Ślónski Godki” wyróżniono Teresę Mzyk, Annę Czarnecką, Weronikę Gorką, i Renatę Janus. Odznaczenia i stosowne certyfikaty wręczyli przedstawiciele Związku Górnośląskiego: Weronika Szołtysek, Jolanta Wrana i Ludwik Poloczek. Stowarzyszenie za jeden z ważnych celów statutowych uznaje wspieranie edukacji w języku śląskim.

Bronisław Wątroba zapowiada za rok zorganizowanie miejskiego turnieju recytacji śląskich wierszy.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto