Po raz trzeci w Rudzie Śląskiej zorganizowano EkoWalentynki z bateriami. Po raz trzeci motorem rudzkiej inicjatywy ekologiczno-edukacyjnej było Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew Organizacja Pożytku Publicznego.


Wiodącymi partnerami akcji były tradycyjnie już: Kino „Patria”, Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-ni: Miejska Biblioteka Publiczna, Dom Kultury INNY.
Kino Patria zaproponowało zakochanym walentynkowiczom filmy o... zgadliście - o miłości, a ponadto wieczór dla singli, na który mogli przyjść... nie-single.

Każdy miał szansę przynieść zużyte baterie i wrzucić je do pudeł, otrzymując w zamian lizakowe mini-serduszko. Jako pierwsza karton z bateriami przywiozła przedstawicielka Gimnazjum nr 14. Wkrótce potem pojawiła się pani Jadwiga Ostraszewska, prezeska rudzkiego Zarządu Oddziału Polskiego Związku Filatelistów z mężem Marianem i wnukiem Karolem, który mężnie taszczył pudło z bateriami zebranymi w Miejskim Przedszkolu nr 19 w Wirku.

W tegorocznej akcji oprócz wymienionych instytucji uczestniczyły także; Miejskie Przedszkola nr 24, 30, 32, 43 i 45 w Rudzie Śląskiej, Miejskie Przedszkole nr 20 w Katowicach oraz orzegowskie Gimnazjum nr 5. Wszystkim gorąco dziękujemy.
Kiedy piszemy te słowa mamy w piwnicy około 80 kilogramów baterii. Sądzimy, że najpóźniej jutro dotrą do nas kolejne znaczne partie, co daje nadzieję na ustanowienie nowego miejskiego rekordu odzyskiwania baterii. O końcowym rezultacie oczywiście poinformujemy.

Dodajmy, że EkoWalentynki w Rudzie Śląskiej odbyły się w ramach ogólnopolskiego działania "Kocham recykling", której głównym „sprawcą” była Europejska Platforma Recyklingu. Do akcji włączyło się blisko 65 miast w całej Polsce. Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem EkoWalentynek jest podróżnik i ekolog Dominik Dobrowolski (www.cycling-recycling.eu).

W ostatnim roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 Mn sztuk baterii - czyli ok. 10 tysięcy ton. Zużyte baterie z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, czy rtęć mogą być odpadami niebezpiecznymi. Zużyte baterie powinny być zatem segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej, Polska ma obowiązek zebrać selektywnie w 2014 roku 35% baterii z rynku, czyli około 3 500 ton!

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!