W Galerii "Fryna" Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej pokazano wystawę walorów filatelistycznych z okazji 30-lecia Kabaretu RAK i 16. edycji nagród "Hanysy"

- Ideą wystawy jest chociaż fragmentaryczne pokazanie klimatu minionych edycji gali "Hanysów" – informuje Jadwiga Ostraszewska, prezeska rudzkiego oddziału Polskiego Związku Filatelistów.

- Do ekspozycji wykorzystano zdjęcia ze zbiorów Grzegorza Poloczka, wykonane przez artystów fotografików: Adama Noconia, Mirosława Cichego. Ireneusza Drożańskiego i Macieja Geyera oraz całości pocztowo-filatelistyczne ze zbiorów Zarządu Oddziału Polskiego Związku Filatelistów w Rudzie Śląskiej.

- Ekspozycję tworzy 126 kart w 21 ramach wystawowych, obrazujących poprzednie gale, począwszy od 1996 roku - dodaje Roman Pawliszak. - Zaprezentowaliśmy również statuetki "Hanysa" - pierwsze, wykonane w węglu przez górników Kopalni Pokój, od trzeciej edycji metalowe, przedstawiające hutnika-odlewnika z Huty Pokój.

Pokazano oryginalne zaproszenia i bilety wstępu na gale i liczne wydawnictwa pocztowo-filatelistyczne poświęcone kabaretowi "Rak" oraz indywidualnie, każdemu z jego członków: Krzysztofowi Hanke, Grzegorzowi Poloczkowi i Krzysztofowi Respondkowi.

Łakomy wzrok zbieraczy przyciągają wydawnictwa pocztowe z 10-tej edycji, zwłaszcza okolicznościowy kasownik pocztowy, na którym umieszczono twarze członków kabaretu "Rak".

To rarytas, bowiem Poczta Polska nie wyraża zgody na promocję w datownikach osób żyjących. Spośród artystów scen polskich, tylko kabaret "Rak" posiada takie pocztowe udokumentowanie.

W dalszej części prezentowani są liczni "Hanysanci", począwszy od Jana Pietrzaka, kabaretów "Elita", "Pod Egidą" i Grzegorza Spyry. Uwagę zwracają karty wystawowe z Lechem Wałęsą; profesorami: Jerzy Buzkiem, Zbigniewem Religą, Janem Miodkiem; sportowcami legendami: Gerardem Cieślikiem i Stanisławem Oślizłą, mistrzynią olimpijską – Otylią Jędrzejczak oraz mistrzem nad mistrzami – Adamem Małyszem.

Większość znaczków posiada autografy osób, którym je poświęcono, a na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu z 1970 r., wydanej z okazji finału Pucharu Zdobywców Pucharu z udziałem Górnika Zabrze, znajdują się autografy wszystkich piłkarzy drużyny, którzy grali w finale w Wiedniu.

W części wystawy pokazano artystów scen polskich, którzy występowali podczas poszczególnych gali. Klimat "Hanysów" oddają dodatkowo zdjęcia rozbawionej publiczności, radosne miny uczestników w kuluarach oraz po zakończonych rozdaniach figurek.

Przy okazji w Miejskim Centrum Kultury uruchomiono
stoisko Poczty Polskiej z okolicznościowym datownikiem pocztowym z "Hanysami", tym atrakcyjniejszym, że z datą "11.11.11" oraz okolicznościowymi wydawnictwami Zarządu Oddziału Polskiego Związku Filatelistów w Rudzie Śląskiej.

Link do wystawy


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!