Na wielkim piecu, należącym dawniej do Huty Pokój w Nowym Bytomiu, jesienią siadają stada migrujących bocianów. Naprawdę. Nie jakieś wymyślone żurawie na kolumnie Zygmunta w Warszawie, gdyż żaden normalny żuraw nie siada na kolumnach.

Po tej śmiertelnej obrazie poetów, dla których wszystko jest poezją, nawet ornitologiczna niedorzeczność, kolejne wyznanie, po którym zapewne zasłużę sobie na zemstę miłośników starożytności. Albo jakichś mumii...

Dlatego oda razu się zarzekam: nic nie mam do dokonań starożytnych. Zwłaszcza Egipcjan. Ale dla mnie piramidy w Gizie to sterty kamieni, naniesione na grzbietach niewolników, dla zaspokojenia chorych ambicji faraonów i ich złudnych wyobrażeń o życiu wiecznym. Aż che się powiedzieć” Amen!
Piramida Cheopsa, to dla mnie "pikuś", wobec wielkiego pieca, który do roku 2004 był żywy. Wytapiał po siedem ton (sic!) manganu, trzy razy na dobę. Rudę dowożono do niego z Republiki Południowej Afryki, Australii i Ukrainy.


O tym wszystkim dowiedziałem się w trakcie niedawnych Górnośląskich Dni Dziedzictwa, gdy wraz z grupą 15 szczęśliwców, którzy uzyskali imienną zgodę na wejście na ten niesamowity obiekt, oglądałem pomnik chwały hutniczej i myśli ludzkiej w ogóle!

Opowieści Romana Kubicy, szefa miejskiej struktury Ruchu Autonomii Śląska, inicjatora zwiedzania, który uzyskał pozwolenie obecnego właściciela, firmy ukraińskiej, chłonąłem z otwartymi ustami. Pan Roman, akurat w tym miejscu jest przewodnikiem nad przewodnikami, bowiem przez wiele lat pracował w dziale głównego elektryka wielkiego pieca. Od niego zależało sprawne funkcjonowanie gigantycznej maszynerii.

Obawy o przyszłość tego niesamowitego zabytku techniki, położonego w samym centrum 140-tysięcznego miasta, od dawna trapiły
pasjonatów przeszłości. Niepokoili się mocno, że pewnego pięknego poranka, mogą już nie zobaczyć pieca, pociętego na przysłowiowe żyletki. Jednak świta nadzieja, że tak się nie stanie. Wieść gmina niesie bowiem, iż służby miejskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków, podjęły albo podejmą niebawem stosowne działania prawne.

Więcej na ten temat:
Wielki piec Huty Pokój stanie się zabytkiem


Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!