Prezentacja filatelistyczna i filatelistyczno – pocztowe zabawy dla dzieci stanowiły wyjątkową atrakcje tegorocznej Nocy z Muzeum w Rudzie Śląskiej.


Nieco wcześniej, bo w czwartek nastąpiło uroczyste zaprezentowanie wystawy filatelistycznej, przygotowanej z okazji 25. rocznicy utworzenia Oddziału Polskiego Związku Filatelistów w Rudzie Śląskiej. Prezes Jadwiga Ostraszewska w okolicznościowym wprowadzeniu, podkreśliła, że utworzenie oddziału to ukoronowanie wieloletnich wysiłków, zabiegów, przekonywania „decydentów” przez Romana Pawliszaka. W skład pierwszego zarządu weszli: między innymi: Andrzej Nowak, Józef Kwaśniok i Jerzy Pilarz.

Oczywiście, filateliści istnieją w Rudzie Śląskiej „od zawsze”. W tym roku, dla przykładu pięćdziesięciolecie członkostwa w ruchu filatelistycznym świętuje Brunon Surma oraz Koło Nr 3 PZF działające przy kopalni „Bielszowice”, a w 2015 r. „60.” obchodzić będzie najstarsze rudzkie koło z dzielnicy Ruda. Po kilkadziesiąt lat „znaczkowego stażu” mają: czterokadencyjny prezes - Andrzej Nowak, Adam Sito, Roman Pawliszak, Jadwiga Ostraszewska i wielu innych.

Czy wielu? Dziś raczej niewielu, gdyż sztuka kolekcjonerska zanika.
Kiedy w 1988 roku powstawał oddział należało do niego 1510 członków skupionych w 12 kołach dorosłych i 907 młodych ludzi w 13 kołach młodzieżowych. Dziś członków plącących składki jest 101, a filatelistycznego narybku – 86 dziewcząt i chłopców.

Jednak wcale nie ma powodów do użalania się. Przeciwnie, okazała wystawa daje powody dla dumy i satysfakcji. Rudzki Oddział PZF uważany jest za najaktywniejszy w Okręgu Śląsko – Dąbrowskim PZF i - to już nasza sugestia - jednym z najlepszych w kraju. Obecnie jego działalność skupia się na trzech dziadzinach, jakimi są: wystawiennictwo, praca z młodzieżą oraz turystyka filatelistyczna.

W ciągu ćwierćwiecza rudzcy filateliści zorganizowali 70 wystaw, w tym 6 konkursowych o randze krajowej i 1 okręgowej, w tym 2 z udziałem wystawców międzynarodowych. Za swe osiągnięcia, oprócz niezliczonych kolekcji zaszczytnych medali otrzymali 5 statuetek „Prymusa” – najwyższego wyróżnienia PZF, 2-krotnie medal Komisji Edukacji Narodowej, statuetkę „Hanysa” oraz honorowy medal miasta Ruda Śląska - „Kamrat Rudzki”.

Wystawa nosi tytuł tyleż krótki, co wymowny: „Filateliści Rudzie Śląskiej”. I adekwatny do tego, co pokazuje. Prezentuje bowiem walory i inne eksponaty świadczące o tym, że filateliści żywo uczestniczyli w rozlicznych wydarzeniach społecznych, kulturalnych, obywatelskich, „dokumentując” je na kopertach, pocztówkach, okolicznościowych dokumentach i stemplach. Dlatego w tej wystawie zawarty jest rzeczywiście „kawał" historii miasta i jego ludzi: artystów, sportowców, działaczy społecznych, pasjonatów wszelkiej maści.

Cenne są również okolicznościowe wydawnictwa, poświęcone historii poczty śląskiej i rudzkiej. W opracowaniach tych specjalizuje się Jan Olchowik, filatelista o międzynarodowej renomie. triumfator na wielu słynnych wystawach zagranicznych.

Z okazji jubileuszy rudzkich filatelistów, w placówce pocztowej w dzielnicy Ruda, stosowany jest okolicznościowy datownik pocztowy ze zmienną datą. Będzie on w użyciu do końca roku.

Wystawie głównej towarzyszy wernisaż rudzkiego filatelisty Jerzego Pilarza, który prezentuje fragmenty trzech swoich eksponatów: „ Górny Śląsk”, „ III Rzeczypospolita” oraz „Światowe rarytasy”, czyli unikalną kolekcję, wykonanych w złocie reprintów, pierwszych znaczków pocztowych różnych krajów świata.

Przygotowanie wystawy i wernisażu, to zasługa dr hab. Barbary Nowak, dyrektorki Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka oraz pracowników: Ireny Twardoch i Zdzisława Sobieraja. Im oraz innym dobroczyńcom filateliści podziękowali.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!