Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Pofaflali w "Wiśniowym Sadzie"

Redakcja
Teoria względności po śląsku? Niemożliwe? Bardziej możliwe, niż się to wydaje! Tak przynajmniej sądzi Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska, który z rąk Bronisława Wątroby odebrał odznakę "Pszociel Ślónski Godki".

Na IX Zeflugu Śląskiej Fraszki i Rymowanki, w halembskiej restauracji „Wiśniowy Sad” w Rudzie Śląskiej, spotkali się miłośnicy języka śląskiego. Podsumowano cykliczny, internetowy plebiscyt na wiersz w gwarze śląskiej. Laureatami ostatniej edycji zostali: Jadwiga Bohla, Bernard Śmigała, Urszula Oślislok, Barbara Politaj i Grażyna Kisielewicz.

Przybyli także działacze halembskiego Kola Związku Górnośląskiego: Weronika Szołtysek, Jolanta Wrana i Ludwik Poloczek, aby wręczyć kolejne odznaki, nagradzające ludzi zasłużonych dla idei utrwalania i promowania języka śląskiego. Otrzymali je tym razem: Jerzy Gorzelik oraz literatka z Jastrzębia Zdroju, Ewelina Kuśka.

Język śląski, gwara śląska, śląska godka, ślonskie rzondzenie, śląska rzecz, i jak jeszcze inaczej śląską mowę by nie zwać, cieszy się coraz większym uznaniem, nie tylko wśród rdzennych Ślązaków. Dokonania Alojzego Lysko, spektakle Mariana Makuli, „adaptujące” do wymogów ślązczyzny dzieła Fredry, Gogola, czy ostatnio widowisko na pierwowzorze operetki Franza Lehara , zatytułowane „Glos się zrywo, dusza śpiewa”, zadają kłam stwierdzeniom, że język śląski jest prosty, prymitywny, zachwaszczony i nie nadaje się do artystycznego przekazu. Niesłabnącą popularnością cieszą się plebiscyty na „Ślązaka Roku”, konkurs „Po naszymu”, który dawno stał się wydarzeniem ponadregionalnym, czy konkursy poetyckie po śląsku, organizowane przez Krystiana Gałuszkę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej. Pojawił się, entuzjastycznie przyjęty, pierwszy śląski „Ślabikorz”.

Jerzy Gorzelik wyraził nieco żartobliwie przekonanie, że niebawem w języku śląskim będzie można prowadzić nawet wykłady akademickie. Nie wykluczone, więc, a nawet bardzo prawdopodobne, że po śląsku zostanie opublikowany genialny dorobek Einsteina. Biblioteka Kongresu USA już uznała język śląski za język regionalny. Pora na gest polskiego parlamentuI Optymiści przewidują, że nastąpi to jeszcze w obecnej kadencji.

W halembskim spotkani oprócz wyróżnionych wzięli udział także Marian Makula, Barbara Wystyrk-Benigier, Paweł Błażyca, tegoroczny laureat nagrody „Hanys” oraz Urszula Koszutska. Łosprawiano, opowiadano wice i zwyczajnie faflano przy szopie piwa. Pyrsk, Ludkowie!

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto