W Galerii „Krekot” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, Monika Kassner publicznie zaprezentowała książkę „Zaginione perły księżnej Daisy”.


Gospodarzem spotkania była Klaudia Goczok, natomiast dociekliwym interlokutorem autorki – Janusz Muzyczyszyn.


Książka jest debiutancką pozycją literacką w dorobku Moniki Kassner. Ona sama jest Ślązaczką, regionalistką, dziennikarka, redaktorką naczelną Jaskółki Śląskiej, nauczycielką, historyczka i polonistką.

Wyznała, że od dawna myślała, jak opowiadać młodzieży o wyjątkowych postaciach w dziejach Górnego Śląska. Wybrała formę książki przygodowej, w której grupka współczesnej młodzieży, przenosi się w przeszłość, niby w wehikule czasu. Znajdują się na zamku książąt pszczyńskich. Nowa (naprawdę stara) rzeczywistość stawia przed nimi niecodzienne wyzwanie – odnalezienie pereł pięknej księżnej na Pszczynie. Sznur liczył około 2 metrów długości i złożono je z księżną do grobu w Wałbrzychu, gdzie zmarła w 1943 roku. Pod koniec wojny, w obawie przed splądrowaniem grobu, tłumne ukryto. Nikt nie wie gdzie. Do dziś ani ciała Daisy ani pereł nie odnaleziono, podobnie jak złotego pociągu,

Dzieci w książce doznają rozmaitych spotkań z postaciami z epoki. Rozwikłują zagadki, odgadywanki, krzyżówki i labirynty, co wzbogaca warstwę dydaktyczną. Cześć dialogów toczy się w mowie śląskiej.

Książeczkę znakomicie zilustrował Jarosław Kassner, znakomity śląski malarz.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!