"Most Waterloo" Claude'a Moneta "Most Waterloo" Claude'a Moneta

"Most Waterloo" Claude'a Moneta (© Wikipedia Commons)

Oskarżony o kradzież bezcennych płócien w Rotterdamie Radu Dogaru domaga się procesu w Holandii. Szantażuje wymiar sprawiedliwości, iż w przeciwnym razie nie zdradzi, gdzie znajdują się obrazy mistrzów warte ok. 200 mln euro.

Podczas trwającego w Rumunii procesu o kradzież bezcennych dzieł z muzeum w Rotterdamie główny oskarżony 29-letni Rumun Radu Dogaru żąda przeniesienia procesu z Bukaresztu do Holandii. Twierdzi, że nie ufa wymiarowi sprawiedliwości w swoim kraju. Przyznaje się do rabunku, ale przez adwokata przekazuje, że jeśli proces nie zostanie przeniesiony, nie zdradzi miejsca ukrycia obrazów. Wartość płócien Moneta, Picassa, Matisse'a, Gauguina skradzionych jesienią zeszłego roku z muzeum Kunsthal szacuje się nawet na dwieście milionów euro.

Obrońca Rumuna przekazał na razie, że pięć z siedmiu skradzionych dzieł zostało wywiezionych z Rumunii, gdzie trafiły po kradzieży. Obecnie są za granicą, na Wschodzie, moim zdaniem w Mołdawii - powiedział dziennikarzom w przerwie procesu Catalin Dancu. Dodał, że za granicę wywiózł obrazy "rosyjski lipowanin". Lipowanie to potomkowie rosyjskich staroobrzędowców mieszkający w Rumunii i sąsiednich krajach. Dwa pozostałe obrazy znajdują się, według Dacu, w Belgii.

Jak przekazał prawnik, główny oskarżony Dogaru odmówił jakichkolwiek wyjaśnień na temat losu pięciu obrazów wywiezionych z Rumunii. Według niego oskarżony miał powiedzieć: "Jeśli Holendrzy nie chcą mnie zabrać, nikt nie ujrzy obrazów". Do tej pory nie podjął współpracy, utrzymując, że w sprawę zamieszane są "grube ryby" i grozi mu śmierć, jeśli powie więcej. Jego matka pomiędzy wersją o spaleniu obrazów i odwołaniem jej mówiła, że na polecenie syna sprzedała dzieła mówiącemu po rosyjsku mężczyźnie, który przyjechał czarnym samochodem.

Dogaru jest sądzony za rabunek dzieł razem ze wspólnikiem, Adrianem Procopem. Ten ostatni uniknął zatrzymania i jest sądzony zaocznie. Na ławie oskarżonych zasiada też matka Dogaru, Olga, która uprzednio informowała śledczych, że spaliła obrazy, by pozbyć się dowodów, a potem odwołała te zeznania. Wstępna analiza popiołu z pieca potwierdzała wersję o spaleniu dzieł - znaleziono w nim pozostałości gwoździ, płótna i farb z okresu, z którego pochodziły obrazy. Adwokat Dogaru zapewnił jednak, że żaden ze skradzionych obrazów nie został spalony.

Czytaj także: Rumunia. Czy cenne dzieła m. in. Picassa, Moneta zostały spalone?

Do tej pory nie udało się ustalić, jaki los spotkał bezcenne płótna: "Most Waterloo" oraz "Most Charing Cross" impresjonisty Claude'a Moneta, "Głowa Arlekina" Pabla Picassa,"Czytająca dziewczyna w bieli i żółci" współtwórcy fowizmu Henri Matisse'a, "Kobieta z zamkniętymi oczami" jednego z najwybitniejszych, brytyjskich malarzy współczesnych Luciana Freuda, "Kobieta przed otwartym oknem" postimpresjonisty Paula Gauguina (zwana też "Narzeczoną") oraz "Autoportret" Meijera de Haana.

Wiadomo tylko, że przez jakiś czas dzieła były w Caracliu, rodzinnej wsi Dogaru leżącej we wschodniej Rumunii, w większości zamieszkanej przez staroobrzędowców. O samym Dogaru zaś wiadomo, że w Rumunii był notowany za bójki i drobne przestępstwa, a gdy wyjechał do Holandii, zajmował się stręczycielstwem i okradaniem mieszkań. Jeśli Dogaru zostanie uznany za winnego "kradzieży, której skutki były wyjątkowo poważne", grozi mu maksymalnie 20 lat więzienia.

Czytaj także: Matka złodzieja spaliła obrazy m.in. Picassa, Moneta i Matisse'a. Chciała zniszczyć dowody

Arcydzieła mistrzów malarstwa zostały zrabowane 16 października 2012 roku z muzeum w Rotterdamie; napad zajął sprawcom niewiele ponad 90 sekund.

Źródło: PAP.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!