Choć aura za oknem raczej przypomina zimę niż wiosnę, w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim realizowany będzie projekt pod nazwą "Cygańska Jesień", mający na celu zaprezentowanie dorobku kulturalnego i historii Romów.

Współorganizatorem projektu, oprócz MCK, jest także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, a będzie on zrealizowany dzięki dotacji przyznanej przez ministra spraw wewnętrznych i administracji w ramach realizacji programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.

Już od poniedziałku, 1 grudnia, można odbierać w siedzibie ostrowieckiego MCK bezpłatne zaproszenia na imprezy "Cygańskiej Jesieni", które odbędą się w poniedziałek, 8 grudnia 2008 roku.

Tego właśnie dnia, o godzinie 19 w Galerii Fotografii (Aleja 3 Maja 6) zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć Andrzeja Polakowskiego "Pożegnanie taboru". Większość fotografii składających się na tę wystawę powstała pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia i przedstawia ówczesny świat Cyganów wędrujących barwnymi taborami przez nasz kraj, zatrzymujących się na zimę tam, gdzie właśnie dotarli, bo takie wtedy obowiązywały rozporządzenia ministerialne.

Na czarno-białych fotogramach Polakowskiego mamy więc życie codzienne Romów, wozy cygańskie stojące w polu i ich wnętrza z ludźmi, którzy często budzili z jednej strony zainteresowanie swą innością, a z drugiej niechęć czy wręcz wrogość mieszkańców, których tymczasowymi sąsiadami się stawali. Fotografie Andrzeja Polakowskiego pozwalają starszej zwłaszcza widowni wrócić pamięcią do tamtych czasów, a młodszym unaoczniają koloryt czasów minionych, zwłaszcza, że jak pisała Agnieszka Osiecka "dziś prawdziwych Cyganów już nie ma'...

Po wernisażu na scenie Kina Etiuda zaprezentuje się cygański zespół "Kałe Jakha" (Czarne Oczy). Tworzy go 15 osób pod kierownictwem Zenona Bołdyzera. W ich wykonaniu zaprezentowane zostanie barwne widowisko oparte na kulturze narodowości romskiej. Tańce, muzyka, kolorowe stroje z pewnością będą atutem tego koncertu, który rozpocznie się o godzinie 20.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!