Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza projekt "Listy z Mazur"

Zofia Wojciechowska
Zofia Wojciechowska
instytut hortiterapii
Wszystkich wielbicieli Mazur i miłośników kultury mazurskiej, zakochanych w przyrodzie naszego regionu zapraszamy do pisania listów.

Wszystkich mieszkańców Mrągowa i Gości naszego miasta, wielbicieli Mazur i miłośników kultury mazurskiej, zakochanych w przyrodzie naszego regionu zapraszamy do pisania listów.

Najpiękniejsze jest to, co nas otacza, dlatego też czekamy na Wasze listy ozdobione roślinami z ogródków, kwitnących bajecznie o tej porze roku łąk i przydroży oraz pól, oczywiście wszystko powinno odbywać z zachowaniem praw ekologii oraz ochrony przyrody.

Zapraszamy do projektu pt. "Listy z Mazur". Napisaliśmy go w partnerstwie publiczno-społecznym zawartym między mrągowskim Stowarzyszeniem Zielone Dzieci a Biblioteką Miejską im. Wacława Gołowicza w Mrągowie. Ogromnie ciekawe przedsięwzięcie, jakie chcemy z Wami zrealizować, znalazło uznanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Doceniono nasz wspólny pomysł, przyznając nam 5. lokatę w ogólnopolskim rankingu oraz dofinansowanie, co dla naszego miasta i dla nas jest wielkim wyróżnieniem. Pozyskane zewnętrzne środki chcemy spożytkować na popularyzację czytelnictwa oraz różnych form pisania listów. Zamysł jest taki, by zachować tradycję bibliofilską z jednoczesnym zastosowaniem nowoczesnych multimedialnych narzędzi komunikacji społecznych (Internet, digitalizacja, nagrania audio-video, historia mówiona).

Program zakłada przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu w różnych dziedzinach życia: cyfrowemu, z powodu niepełnosprawności, wtórnego analfabetyzmu kulturowego poprzez biblioterapię, stymulowanie osób do aktywności społecznej.

Ogromnie ważna dla nas twórców tego projektu jest integracja społeczności miasta z biblioteką. Biblioteka Miejska w Mrągowie jest szczególnym miejscem. Tam organizowane są: Światowe Dni Bajki, Pasowanie na Czytelnika, Cała Polska Czyta Dzieciom, spotkania autorskie i promocje książek, godzinki literackie, lekcje biblioteczne, wystawy, turnieje, zajęcia plastyczne i edukacyjne, kursy komputerowe dla seniorów, warsztaty, pogadanki, konkursy, kiermasze, liczne prezentacje multimedialne. Przy bibliotece działają Dyskusyjne Kluby Książki dla dorosłych i młodzieży, Loża Poetycka, Akademia Seniora, gościnnie występuje Teatr przy Stoliku. Włączamy się w ogólnopolskie programy, tj. Megamatma, Tydzień z Internetem. Obecnie realizujemy 3-letni „Program Wieloletni Kultura+” priorytet "Biblioteka+”, „Infrastruktura Bibliotek” , Akademia "Orange dla bibliotek", Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Przyznam, że od wielu lata jako mieszkanka Mrągowa z wielkim uznaniem przyglądam się pracy i projektom realizowanym w naszej Bibliotece Miejskiej. Warto przypomnieć w tym miejscu samą postać Wacława Gołowicza, którego imię nosi mrągowska biblioteka. Kontynuatorkami jego wielkiego dzieła są bibliotekarki pracujące w placówce. Podejmując decyzję o współpracy, każdy z nas kieruje się rożnymi względami. Moim marzeniem i intencją jest ukazanie, jak wielkie znaczenie dziś ma nasza Biblioteka Miejska i jak bardzo na przestrzeni lat ta rola się zmienia. Wszyscy możemy korzystać z innowacji tam wprowadzanych, które w dużej mierze zawdzięczamy wytrwałej pracy całego zespołu. Biblioteką Miejską w Mrągowie kieruje Barbara Szymańska. Stowarzyszenie Zielone Dzieci, nawiązując współpracę, ma nadzieję na stworzenie zielonego archiwum naszej przyrodniczej historii. Chcemy, by wszystkie napisane listy z Mazur i o Mazurach trafiły do osób pochodzących z tych ziem oraz mieszkających poza granicami kraju, np. Mazurzy na Syberii, o których już kiedyś pisaliśmy.

Na koniec mego listu chcę podziękować za dotychczasowy udział w naszym projekcie wykładowcom: prof. Stanisławowi Czachorowskiemu, Bartoszowi Przybylskiemu (koordynatorowi ds. sprzedaży i sieci Poczty Polskiej w Olsztynie), Krzysztofowi Kurczewskiemu (naczelnikowi Urzędu Pocztowego w Mrągowie), Wiesławie Ksepce, Mieczysławowi Wawrzynowiczowi z Urzędu Pocztowego w Mrągowie, pracownikom Czerpalnii Papieru "Kalander" z Gliwic, Ewelinie Figurskiej i Izabeli Roguszczak z Garncarskiej Wioski w Kamionce koło Nidzicy oraz pracownikom CKIT w Mrągowie Danucie Meler i Elżbiecie Marczenko.

Uczestnikami dotychczasowych działań były dzieci z Przedszkola "Stokrotka", uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1, Gimnazjum Nr 2, Zespołu Szkół Specjalnych, słuchacze Mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańcy Mrągowa.

Wolontariuszom, którzy nas wsparli:

Pani Bożenie Długozimie nauczycielce historii Zespołu Szkół nr 1 w Mrągowie Paniom Katarzynie Łuńskiej, Weronice Maścianicy, Marii Krasowskiej, Martynie Stępień, Warmińsko-Mazurskiemu Instytutowi Hortiterapii, Poczcie Polskiej, a także uczestnikom projektu, jaki obecnie równorzędnie realizuje Stowarzyszenie Zielone Dzieci z organizacji Policultura z Berlina (pt. Śladami poetów - E. Wiechert i K.I. Gałczyński), pomagali nam wolontariusze Pani Anna i Józef Glinkowscy.

Projekt prowadzimy wspólnie, przypomnę: w partnerstwie publiczno-społecznym. Czekamy z Biblioteką Miejską w Mrągowie na listy opisujące cudne mazurskie zakątki. Mamy dla wszystkich konkurs na najpiękniejszy list z Mazur, może to być: list obrazkowy lub pisany odręcznie, list ozdobiony w dowolnej technice, napisany np. przez całą rodzinę. Na zwycięzców czekają nagrody, liczne upominki i niespodzianki. Jedną z nich jest udział w ekspedycji badawczej do Biblioteki Narodowej w Warszawie, w celu odnalezienia zielników Jerzego Helwinga badacza flory pruskiej żyjącego w XVII/XVIII w Angeborgu (dziś Węgorzewo).

Pisanie listów przez mieszkańców miasta Mrągowa ma utrwalić historię regionu, jednocześnie stwarzając pole do dialogu międzypokoleniowego, wymianę myśli. Przez wybraną formę pisarską chcemy utrwalić sztukę pisania listów, ukazując podobieństwa i różnice komunikacji interpersonalnej czasów minionych i współczesnych: list tradycyjny, koperta, znak wodny, lakowanie, najsłynniejsze listy, kaligrafia, rodzaje papieru, stosowane zdobnictwo - elementy przyrodnicze, materiały piśmiennicze. Na naszych warsztatach mówiliśmy o listach elektronicznej i tradycyjnej poczty z zastosowaniem grafiki komputerowej, sms, pocztówkach dźwiękowych itd.

List to narzędzie informacji o życiu społecznym, a także obrazujący dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, budujący świadomość i umacniający tożsamość narodową. W projekcie przeprowadzamy działania dla 4 kategorii wiekowych, zaś my w partnerstwie uczymy się od siebie, jak współpracować osiągając satysfakcję. Podstawą jest zrozumienie.

Współorganizatorami w realizacji zadania są: bibliotekarze z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży (Urszula Śnietka), z Wypożyczalni dla Dorosłych (Maria Mikołajczyk), z Czytelni dla Dorosłych (Agnieszka Piątkowska-Kawałek), kierownik biblioteki (Barbara Szymańska). Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronuje nam Burmistrz Miasta Mrągowa, Otolia Siemiec, oraz nasze lokalne media, "Gazeta Olsztyńska" i "Kurier Mrągowski", za co dziękujemy.

Zofia Wojciechowska, koordynator projektu "Listy z Mazur"

Pracownicy Biblioteki Miejskiej im. W. Gołowicza w Mrągowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto