Ruszają Mistrzostwa Świata w Harrachovie. Stoch powalczy o medal?

Katarzyna Szczypińska
Czy Kamil Stoch powtórzy sukces z mistrzostw świata w Val di Fiemme?
Czy Kamil Stoch powtórzy sukces z mistrzostw świata w Val di Fiemme? Tadeusz Mieczyński
13 marca rozpoczną się mistrzostwa świata w skokach narciarskich. Czy Kamil Stoch stanie na podium podczas czeskiego konkursu? Jego najgroźniejszymi rywalami będą m.in Noriaki Kasai oraz Robert Kraniec.

W skład reprezentacji Polski na zawodach w Harrachovie wchodzą: Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła, Jan Ziobro, Dawid Kubacki i Klemens Murańka. Trener Łukasz Kruczek wybierze tylko czterech zawodników, którzy wystąpią w kwalifikacjach. Wszystkiego dowiemy się jednak po oficjalnym treningu, który rozpocznie się w czwartek o godzinie 14.30. Kwalifikacje do konkursu rozpoczną się o 17.00.

W piątek, 14 marca o godzinie 15.30 odbędzie się seria próbna. Na 16.30 przewidziana jest pierwsza seria konkursu indywidualnego. Druga ma rozpocząć się o 17.30. W sobotę 15 marca o 15.00 odbędzie się seria próbna a już o 16.00 trzecia seria konkursu indywidualnego. Finał przewidziany jest na 17.30. W niedzielę 16 marca o godzinie 14.00 ruszy pierwsza seria konkursu drużynowego.

"Dwa lata temu w mistrzostwach świata w norweskim Vikersund Stoch zajął 10. miejsce. Tytuł wywalczył Robert Kranjec, zdobywając pierwsze w historii złoto dla Słowenii. Drugi był Norweg Rune Velta, a trzeci Austriak Martin Koch. Piotr Żyła uplasował się na 33. pozycji, Krzysztof Miętus - 35., a Maciej Kot - 38. Drużynowo najlepsi okazali się Austriacy" - podaje Polskie Radio. Jednym z groźniejszych rywali Polaka jest Noriaki Kasai, który 22 lata temu zdobył w Harrachowie złoty medal w lotach narciarskich.

Jedynym Polakiem, który zdobył medal na tych zawodach jest Piotr Fijas. W 1979 roku w Planicy wywalczył brąz. Jego sukcesu nie powtórzył nawet Adam Małysz. Jak czytamy na tvn24, mistrzostwa świata w skokach narciarskich odbywają się co dwa lata na jednej z pięciu skoczni. Zawody mają miejsce w Planicy, Oberstdorfie, Tauplitz, a także w Harrachovie.

Kamil Stoch ostatnio jest w wyśmienitej formie. Dowodem na to stwierdzenie są jego sukcesy podczas ostatnich, zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. W zeszłym roku Polak zdobył mistrzostwo świata w Val di Fiemme. W tym sezonie jest bliski sięgnięcia po Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.