https://flic https://flic

https://flic.kr/p/7ttBaL (© tadekk/CC BY 2.0)

Tylko do końca 2015 roku Poczta Polska zachowa status powszechnego operatora pocztowego. Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosi konkurs, który wyłoni firmę dostarczającą listy i paczki na terenie całego kraju w latach 2016-2025.

Wymogi formalne dla nowego powszechnego operatora pocztowego określają minimalną sieć placówek pocztowych i rozdzielni oraz pojazdów. Sprawdzona zostanie też organizacja przedsiębiorstw i ich płynność finansowa. Firma, która wygra konkurs zobowiązana będzie do dostarczania przesyłek przez minimum 5 dni w tygodniu we wszystkich gminach na terenie Polski - podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej, który 30 grudnia ogłosił konkurs.

"Obowiązek świadczenia usług powszechnych to nie tylko posiadanie w swojej ofercie listów i paczek, krajowych oraz zagranicznych. To także konieczność zapewnienia klientom właściwej dostępności do tych usług poprzez sieć placówek odpowiednio rozmieszczonych na terytorium całego kraju, przyjmowanie i doręczanie przesyłek co najmniej 5 dni w tygodniu, spełnianie wymagań jakościowych oraz kryterium przystępności cenowej" - czytamy na stronach urzędu.

Nowy powszechny operator pocztowy musi zapewnić dostęp do usług pocztowych osobom niepełnosprawnym oraz na terenach, gdzie ich świadczenie będzie nierentowne.

Czytaj także: Microsoft pracuje nad nową przeglądarką? Produkt nosi kodową nazwę Spartan. Zastąpi Internet Explorera?


Etap zgłoszeń potrwa do 14 kwietnia 2015 r. Świadczenie usług przez nowego operatora potrwa od 2016 do 2025 r.

Z raportu Instytutu Pocztowego wynika, że polski rynek pocztowy jest najbardziej liberalny w Unii Europejskiej. W naszym kraju wystarczy wpis do rejestru UKE, by prowadzić działalność pocztową - to jedyny taki przypadek w UE - podaje Polskie Radio. We wspomnianym rejestrze znajduje się 300 podmiotów świadczących tego typu usługi.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!