Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: uroczystości z okazji 100-lecia Bazyliki zakończone

Piotr T. Bogdanowicz
Piotr T. Bogdanowicz
Stoi nieprzerwanie od 100 lat i służy rybniczanom, którzy zwą ją "Katedrą Ziemi Rybnickiej". Zakończyły się uroczystości z okazji 100-lecia Bazyliki Mniejszej p.w. św. Antoniego z Padwy w Rybniku.

Wczoraj zakończyły się główne uroczystości z okazji 100-lecia rybnickiej bazyliki, którym przewodniczył ks. abp. Damian Zimoń. Wszystko rozpoczęło się w Urzędzie Miasta Rybnika gdzie goście wysłuchali referatów, m.in. prof. Marka Szczepańskiego pt. "Rodzina a wspólnota lokalna".

Uroczysta procesja z XVII-wieczną figurą św. Antoniego podążyła do Bazyliki ul. Zamkową, przez Rynek, ul. Sobieskiego i Powstańców Śląskich, by zatrzymać się i złożyć kwiaty przed pomnikiem papieża Jana Pawła II stojącym na schodach tuż przed wejściem do świątyni.

Kolejnym etapem było poświęcenie przez arcybiskupa nowego, najprawdopodobniej największego w archidiecezji katowickiej, "Dzwonu Miłosierdzia Bożego". Dzwon o wadze 3,5 tony został odlany w słynnej ludwisarni rodziny Grassmayerów w Innsbrucku. Po poświęceniu zabił on ku zachwyceniu mieszkańców Rybnika wydając z siebie piękny, czysty, potężny dźwięk.

Uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. arcybiskup rozpoczęła się odczytaniem dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nadającego miastu Rybnik za patrona (na prośbę mieszkańców i abp. Zimonia) św. Antoniego z Padwy mając na względzie, iż ten święty cieszy się dużym kultem w tym mieście. Dekret ten został następnie przekazany prezydentowi miasta Adamowi Fudalemu i byłemu proboszczowi parafii ks. Alojzemu Klonowi.

Kazanie arcybiskup wygłosił - ku pewnemu zaskoczeniu - ze starej neogotyckiej ambony (kazalnicy). Padający przed uroczystością deszcz sprawił, że we wnętrzu świątyni było parno i duszno, doprowadziło to do zasłabnięcia kilku osób. Zabezpieczająca uroczystość służba medyczna i harcerze udzielili każdemu pomocy. Pod koniec mszy głos zabrał wicegenerał zakonu oo. Werbistów, których klasztor i parafia sąsiadują z Bazyliką - o. Zenon Keller. Przypomniał jak św. Antoni, mimo młodego wieku, podróżując po świecie niósł naukę pokoju, pojednania i dialogu.

Zobacz:
Rybnicka Bazylika św. Antoniego z Padwy wczoraj i dziś

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto