Stoi nieprzerwanie od 100 lat i służy rybniczanom, którzy zwą ją "Katedrą Ziemi Rybnickiej". Zakończyły się uroczystości z okazji 100-lecia Bazyliki Mniejszej p.w. św. Antoniego z Padwy w Rybniku.

Wczoraj zakończyły się główne uroczystości z okazji 100-lecia rybnickiej bazyliki, którym przewodniczył ks. abp. Damian Zimoń. Wszystko rozpoczęło się w Urzędzie Miasta Rybnika gdzie goście wysłuchali referatów, m.in. prof. Marka Szczepańskiego pt. "Rodzina a wspólnota lokalna".

Uroczysta procesja z XVII-wieczną figurą św. Antoniego podążyła do Bazyliki ul. Zamkową, przez Rynek, ul. Sobieskiego i Powstańców Śląskich, by zatrzymać się i złożyć kwiaty przed pomnikiem papieża Jana Pawła II stojącym na schodach tuż przed wejściem do świątyni.

Kolejnym etapem było poświęcenie przez arcybiskupa nowego, najprawdopodobniej największego w archidiecezji katowickiej, "Dzwonu Miłosierdzia Bożego". Dzwon o wadze 3,5 tony został odlany w słynnej ludwisarni rodziny Grassmayerów w Innsbrucku. Po poświęceniu zabił on ku zachwyceniu mieszkańców Rybnika wydając z siebie piękny, czysty, potężny dźwięk.

Uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. arcybiskup rozpoczęła się odczytaniem dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nadającego miastu Rybnik za patrona (na prośbę mieszkańców i abp. Zimonia) św. Antoniego z Padwy mając na względzie, iż ten święty cieszy się dużym kultem w tym mieście. Dekret ten został następnie przekazany prezydentowi miasta Adamowi Fudalemu i byłemu proboszczowi parafii ks. Alojzemu Klonowi.

Kazanie arcybiskup wygłosił - ku pewnemu zaskoczeniu - ze starej neogotyckiej ambony (kazalnicy). Padający przed uroczystością deszcz sprawił, że we wnętrzu świątyni było parno i duszno, doprowadziło to do zasłabnięcia kilku osób. Zabezpieczająca uroczystość służba medyczna i harcerze udzielili każdemu pomocy. Pod koniec mszy głos zabrał wicegenerał zakonu oo. Werbistów, których klasztor i parafia sąsiadują z Bazyliką - o. Zenon Keller. Przypomniał jak św. Antoni, mimo młodego wieku, podróżując po świecie niósł naukę pokoju, pojednania i dialogu.

Zobacz:
Rybnicka Bazylika św. Antoniego z Padwy wczoraj i dziś

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!