(© www.pl2011.eu - materiały prasowe)

Dzisiaj, 27 września, rząd przyjął projekt budżetu państwa na 2012 r. W stosunku do założeń nie zawiera on większych zmian. Najważniejszą jest jednak obniżenie akcyzy na węgiel. OPZZ twierdzi, że rząd złamał prawo, bo nie przekazał w terminie projektu do konsultacji partnerom społecznym.

Najważniejsze założenia ustawy budżetowej na 2012 r. to:
- dochody 292 mld 813 mln zł,
- wydatki 327 mld 813 mln zł,
- deficyt budżetowy 35 mld zł,
- inflacja średnioroczna 2,8 proc,
- prognozowany wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych, emerytów i rencistów 3,1 proc.,
- prognoza wzrostu PKB a poziomie 4 proc.,
- przewidywany dług publiczny w wysokości 53 proc. na koniec przyszłego roku ( na koniec br. 53,8 proc).


Sejm przyjął budżet na 2011 rok


W projekcie budżetu założono również zamrożenie płac w sferze budżetowej, wzrost świadczenia rehabilitacyjnego z 520 zł do 620 zł (już w listopadzie), 150 mln zł na rozpoczęcie projektu budowy centrów edukacyjnych. Projekt przewiduje również mniejsze o 2 mld zł wpływy z akcyzy na węgiel, które mają być zastąpione dodatkowymi wpływami z tytułu dywidendy od spółek Skarbu Państwa.

Minister Rostowski podkreślił, iż mimo niepewnego kursu walut, nie przewiduje zagrożeń dla przekroczenia 55 proc. progu zadłużenia publicznego.

Przyjęty projekt budżetu został natychmiast oprotestowany przez OPZZ, które twierdzi, iż rząd złamał prawo. Projekt budżetu zgodnie z Konstytucją musi zostać skierowany do Sejmu, do 30 września. Lecz rząd nie zastosował się do zapisów ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, która nakłada na rząd obowiązek przekazania projektu budżetu do konsultacji organizacjom pracodawców i związkom zawodowym na 20 dni przed jego skierowaniem do Sejmu.

Czytelnicy Wiadomości24 polecają na Facebooku:
Death metal zamiast disco polo. Nietypowy spot kandydata SLD
Przełomowe odkrycie w CERN otwiera możliwość podróży w czasie?
Rostowski w Parlamencie Europejskim straszy wojną. Bankierzy uciekają do Stanów?
PiS broni Starucha. Agent Tomek i Beata Kempa ręczą za kibola Legii
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/kazik_o_kaczynskim_nie_bede_glosowal_slowa_prezesa_212834.htmlKazik o Kaczyńskim: Nie będę głosował, słowa prezesa nadinterpretacją


Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!