"Trzeba przeprowadzić projekty ustaw w dobrym tempie, jako całościową koncepcję zmian" - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" szef klubu PO, Rafał Grupiński.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" - wszystkie najważniejsze zmiany rząd chce uchwalić jak najszybciej, do przyszłorocznych wakacji. Politycy Platformy obawiają się, że jeśli prace nad projektami będą się przedłużać, wzrośnie opór wobec zmian, trudno będzie przeforsować część propozycji.

Na początek ustawa budżetowa, która trafi do Sejmu na początku grudnia br. z deficytem nie wyższym niż 35 miliardów (ma zostać uchwalona do końca lutego).

- Wszystko wskazuje na to, że minister Rostowski zdecyduje się na II wariant ustawy, zakładający niższy, 2,5-proc. wzrost PKB – mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” polityk z otoczenia ministra finansów. Równolegle zakończą się prace nad reformą składki zdrowotnej rolników.

Następne w kolejności mają być projekty dotyczące kwotowej waloryzacji emerytur, wydłużenia wieku służby uprawniającego do emerytury dla policjantów i żołnierzy czy podatku od kopalin.

Przygotowanie części ustaw nie powinno zająć dużo czasu, ponieważ już podczas prac nad expose premier dysponował wyliczeniami dotyczącymi różnych wariantów zmian podatkowych, ulg, becikowego i części ustaw emerytalnych. Natomiast Michał Boni już przed wyborami miał przygotowane propozycje dotyczące składki zdrowotnej rolników, a także różne warianty wydłużenia wieku emerytalnego.

Nowy rząd prawdopodobnie już we wtorek zbierze się na pierwszym posiedzeniu, na którym premier omówi plan działań. Ustalenia dotyczące pierwszych reform zapadną w ciągu kilku dni.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!